Awarie wtryskiwaczy benzyny – jak rozpoznać usterkę?

12556

Wbrew pozorom, układ wtryskowy nie odmawia posłuszeństwa wyłącznie w silnikach wysokoprężnych. Choć występują znacznie rzadziej, awarie wtryskiwaczy benzyny nie są niczym niezwykłym

Usterki wtryskiwaczy to już niemal chleb powszedni wielu właścicieli samochodów z silnikiem Diesla. W przypadku nowoczesnych konstrukcji, zasilanych systemem common rail, awarie zdarzają się stosunkowo często, a koszty ich usunięcia mogą przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej zatwardziałych zwolenników “ropniaków”. Inaczej wygląda to w przypadku konstrukcji o zapłonie iskrowym. Awarie wtryskiwaczy benzyny zdarzają się stosunkowo rzadko, co w dużej mierze wynika ze specyfiki tego typu jednostek.

“Benzyniak” nie potrzebuje tak wysokiego ciśnienia wtrysku, jak jednostka wysokoprężna. Wtryskiwacze podlegają zatem znacznie mniejszym obciążeniom. Należy także zaznaczyć, że common rail to wielokrotnie precyzyjniejsze urządzenie, a co za tym idzie – także delikatniejsze. Kolejną sprawą jest sam sposób eksploatacji. Z reguły, samochody z silnikami wysokoprężnymi pokonują znacznie dłuższe dystanse niż ich benzynowe odpowiedniki, co oczywiście sprzyja zużyciu podzespołów. Choć zawodzą niezbyt często, to jednak wtryskiwacze benzyny nie są niezniszczalne. Jak zdiagnozować ich usterkę?

Awarie wtryskiwaczy benzyny – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Awarie wtryskiwaczy benzyny
1. Awarie wtryskiwaczy benzyny nie zdarzają się zbyt często

Niestety, nie jest to takie łatwe. Wynika to z faktu, że bezwzględna większość objawów, towarzyszących niesprawnym wtryskiwaczom, jest charakterystyczna także dla innych, zwykle mniej poważnych usterek. Diagnozując problem metodą “na oko”, można wpędzić się w niepotrzebne koszty, albo niepotrzebnie wymieniając wtryskiwacze, albo niepotrzebnie wymieniając inne części.

Najczęstszym objawem, świadczącym o niesprawności wtryskiwaczy, jest brak możliwości uruchomienia silnika. Czujność kierowcy powinna wzbudzić też nierówna praca jednostki napędowej i mocne wibracje, najsilniej wyczuwalne na biegu jałowym. Często pojawiają się też “strzały” w dolot lub w wydech i dymienie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy z objawów, mogących świadczyć o awarii wtryskiwaczy, można też przypisać do szeregu innych usterek, zatem przed podjęciem decyzji o ich wymianie, warto dokładnie zdiagnozować problem.

Awarie wtryskiwaczy benzyny – dokładna diagnoza problemu to podstawa

Weźmy choćby pierwszy z wymienionych objawów, czyli brak możliwości uruchomienia jednostki napędowej. Równie dobrze winny może być którykolwiek z elementów układu iskrowego, pompa paliwa lub… brak benzyny w baku. Choć brzmi to jak banał, to praktyka warsztatowa pokazuje, że bardzo często dochodzi do sytuacji, w których wskaźnik poziomu paliwa podaje mylne informacje. Jeżeli jednak w zbiorniku znajduje się benzyna, na świecach pojawia się iskra, pompa paliwa informuje o swojej pracy słyszalnym dźwiękiem a program diagnostyczny nie ujawnił błędów w pamięci sterownika, można zacząć podejrzewać wtryskiwacze. Wpierw warto jednak sprawdzić ciśnienie na listwie wtryskowej. Może się bowiem okazać, że jest ono zbyt niskie, a same wtryskiwacze pozostają sprawne. Jeżeli awaria wystąpiła tuż po zatankowaniu samochodu, winowajcą może być… niewłaściwe paliwo. Wbrew pozorom, takie przypadki nie są niczym niezwykłym.