NASCAR – wyścigi, którymi żyją Stany Zjednoczone

905

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

NASCAR
NASCAR

Wyścigi organizowane przez organizację NASCAR cieszą się ogromną popularnością w całych Stanach Zjednoczonych.

Jeśli jesteś fanem wyścigów samochodowych, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ich fani często muszą wykazać się nie lada cierpliwością. Na trasie rajdu ścigające się auta widzimy raz na jakiś czas, omija nas większość wydarzeń na torze, a poza tym nigdy nie wiemy, kto akurat prowadzi i na którym miejscu znajduje się nasz faworyt. Teraz wyobraź sobie wyścig, podczas którego przez dziewięćdziesiąt procent czasu widzisz wszystkie samochody, doskonale wiesz, kto przewodzi stawce, możesz obserwować każde wyprzedzenie, a w dodatku czas spędzasz wygodnie siedząc, popijając piwo i rozmawiając z pozostałymi kibicami. Prawda, że brzmi nieźle? Przedstawiamy wyścigi odbywające się pod szyldem organizacji NASCAR, czyli zawody, w których kierowcy pokonują kolejne kilometry na stosunkowo krótkich, owalnych torach, a mimo tego są to jedne z najciekawszych wyścigów na świecie.

NASCAR
Wyścigi NASCAR

NASCAR – z czym to się je?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest opisywana organizacja. NASCAR, czyli National Association for Stock Car Auto Racing, a po polsku Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych, to organizacja, która organizuje wyścigi w USA od ponad sześćdziesięciu lat. Wyścigi NASCAR są niezwykle popularne w całych Stanach Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem ich południowej części. Aktualnie pod względem popularności wyprzedza je jedynie futbol amerykański. Początków wyścigów NASCAR należy szukać w Daytona Beach (zresztą to właśnie tam znajduje się kwatera główna organizacji). To właśnie tam, na początku XX wieku ustanawiano kolejne rekordy prędkości. Co istotne, ogromny wkład w powstanie wyścigów NASCAR miała – tak, nie pomyliłem się – prohibicja. Wielu kierowców ulepszało swoje auta, aby przewozić nielegalny alkohol. Szybkie samochody miały pomóc im w ucieczce przed policyjnymi pościgami. Po tym, jak zniesiono prohibicję, kierowcy zaczęli ścigać się między sobą. W ten sposób powstały pierwsze owalne tory. Kiedy ludzie zainteresowali się tym sportem, pojawili się nieuczciwi menadżerowie, którzy nie wypłacali należnych pieniędzy zawodnikom, tylko uciekali przed zakończeniem wyścigu. Chcąc temu zapobiec, 21 lutego 1948 roku powołano do życia organizację NASCAR mającą za zadanie organizację zawodów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia