Wyścig Le Mans – 24 godziny pełne emocji

457

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wyścig Le Mans
Wyścig Le Mans

Wyścig Le Mans to impreza sportowa gwarantująca całą masę emocji.

Po tym, jak w poprzednim tekście przyjrzeliśmy się wyścigom odbywającym się pod pieczą organizacji NASCAR, nadeszła pora, by wrócić do Europy i zająć się nieco bliższym nam – przynajmniej w sensie geograficznym – tematem. Każdego roku odbywają się setki wyścigów, rajdów i innego rodzaju wydarzeń związanych ze sportami motorowymi. Jednak jedno z nich wzbudza szczególny entuzjazm wśród kibiców. Chodzi o słynny wyścig Le Mans, który od dekad rozpala wyobraźnię kierowców, producentów aut oraz fanów tego rodzaju rywalizacji. Nie byłoby w nim nic specjalnego, gdyby nie to, że trwa on 24 godziny. Przez cały dzień i całą noc kierowcy ścigają się, pokonując kolejne kilometry na torze Circuit de la Sarthe. Skąd wziął się ten szalony pomysł? Jakie były początki wyścigu Le Mans? Kto wygrywał go najczęściej? Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie już za moment, jednak najpierw skupimy się na słynnym torze wyścigowym, który każdego roku gości dziesiątki kierowców, setki dziennikarzy i tysiące kibiców spragnionych ogromnych prędkości i emocji od startu do linii mety.

Wyścig Le Mans
Wyścig Le Mans

Wyścig Le Mans – poznaj najsłynniejszy tor wyścigowy świata

Tor wyścigowy Circuit de la Sarthe znajdziemy w miejscowości Le Mans położonej w północnej części Francji. Jest on kombinacją dróg, z których mieszkańcy korzystają na co dzień oraz odcinków wybudowanych specjalnie na użytek sportowy. To właśnie tutaj odbywa się wyścig Le Mans, dzięki któremu zarówno sam tor, jak i miejscowość są znane na całym świecie. Ma on długość 13,629 kilometrów, co sprawia, że jest on w światowej czołówce torów wyścigowych pod względem długości. Ruch po nim odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powstał on w 1923 roku, co czyni go obiektem historycznym, o którym powinniśmy pamiętać.

Wyścig Le Mans
Wyścig Le Mans

Wyścig Le Mans – czas na porcję historii

Po raz pierwszy wyścig Le Mans został rozegrany w 1923 roku. Okazał się on sporym sukcesem, dlatego zdecydowano, że będzie się odbywał każdego roku. Udało się zrealizować to postanowienie, z wyjątkiem przerwy w 1936 roku oraz w latach 1940 – 1948 z powodu działań wojennych i ich skutków. Zgodnie z tradycją, od której bardzo rzadko odstępowano, wyścig rozpoczynał się punktualnie o godzinie 16 w sobotę. W 2009 roku przesunięto start zawodów na godzinę 15. W wyścigu startują zespoły składające się z trzech kierowców, którzy na zmianę pokonują kolejne kilometry. Wygrywa ten zespół, który w ciągu 24 godzin pokona największą liczbę okrążeń. Do tej pory wyścig najczęściej wygrywał zespół Porsche, natomiast jeśli chodzi o kierowców, to rekordzistą jest Tom Kristensen, który do tej pory wygrał ten słynny wyścig aż dziewięciokrotnie, ostatni raz w 2013 roku.

Wyścig Le Mans
Wyścig Le Mans

Wyścig Le Mans – emocje gwarantowane

Wyścig Le Mans to gwarancja ogromnych emocji. Wystarczy przypomnieć zawody rozegrane w 2016 roku, kiedy to przez piętnaście godzin na prowadzeniu był zespół konstrukcyjny Toyoty, by stracić je na rzecz Porsche na trzy minuty przed końcem wyścigu. Niestety zdarzały się też wypadki, z których najgłośniejszym był incydent z 1955 roku, kiedy to oderwane fragmenty rozbitego samochodu marki Mercedes (włącznie z maską) poleciały w trybuny, zabijając ponad 80 osób i raniąc ponad 120. Mimo tego należy pamiętać, że wyścig Le Mans to przede wszystkim wielkie święto sportu i uczciwej rywalizacji.

Zdjęcia: David Merrett from Daventry, England (Courage Oreca AIM and a Peugeot 980 HDi FAP) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Mike Roberts from London, United Kingdom (Aerial view) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, Wonker Wonker from London, United Kingdom (Rolling Start) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Fabrice Pluchet (photo prise par Fabrice Pluchet) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Zobacz także: NASCAR – wyścigi, którymi żyją Stany Zjednoczone

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia