Regeneracja części – czy to ma sens?

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Regeneracja części – co można naprawić?

Regeneracja części - turbosprężarka
Regeneracja części – turbosprężarka

Do najczęściej naprawianych podzespołów należą rozruszniki i alternatory. Oryginały kosztują krocie, natomiast najtańsze zamienniki są warte dokładnie tyle, ile kosztują. Lata eksploatacji powodują naturalne zużycie łożysk, szczotek, pierścieni ślizgowych i komutatorów. Na szczęście, każdy z tych elementów może być wymieniony na nowy.

O regeneracji warto pomyśleć w momencie, gdy posłuszeństwa odmówi maglownica, a biorąc pod uwagę kondycję dróg w Polsce, to tylko kwestia czasu. Nawet w przypadku tzw tanich marek, ceny w ASO mogą wywołać stan przedzawałowy. W zależności od stopnia uszkodzeń i modelu samochodu, regeneracja może zamknąć się w kwocie nawet kilkuset złotych. Sprawność? Fabryczna, o ile naprawa zostanie przeprowadzona fachowo. To z pewnością znacznie lepszy interes niż zakup nowego elementu za 10 tysięcy złotych (lub więcej).

Kolejny podzespół, który częściej jest regenerowany niż wymieniany na nowy, to turbosprężarka. W wielu przypadkach, żywotność tego elementu pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli dodamy do tego złe nawyki samych kierowców, otrzymujemy niemal pewną receptę na przedwczesne “uśmiercenie” turbo. Cena nowego elementu to około 2-2,5 tysiąca złotych, mówiąc o podstawowym wariancie ze stałą geometrią. Profesjonalna regeneracja to mniej niż połowa tej kwoty.

Dobrym pomysłem jest odnowienie zużytych reflektorów. Chińskie zamienniki sprawdzają się przez pierwsze kilkaset kilometrów. Z kolei oryginały, do tanich nie należą. Za mniej więcej 500-600 złotych można profesjonalnie odnowić zużyte reflektory, wliczając w to regenerację odbłyśników.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z powodzeniem można regenerować sprzęgło, a przynajmniej większość jego elementów. Wymiana okładzin tarczy to mniej więcej 150 złotych, podobną kwotę zapłacimy za naprawę wysprzęglnika. Coraz częściej można spotkać też oferty regeneracji koła dwumasowego.

Zwyczajową praktyką stała się już regeneracja wtryskiwaczy w dieslach, rzadziej ta czynność jest podejmowana w przypadku wtryskiwaczy benzyny.

Regeneracja części – których podzespołów nie warto naprawiać?

Coraz rzadziej praktykowana jest regeneracja amortyzatorów. Wynika to z faktu, że ceny wysokiej klasy zamienniki są niewiele droższe od fachowej naprawy. Podobnie wygląda kwestia elementów ciernych układu hamulcowego. Warto darować sobie też naprawę tylnych świateł. Nie mają one tak dużego znaczenia, jak reflektory, więc zakup niedrogiego zamiennika jest dopuszczalny.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia