Most Beipanjiang – najwyższy most świata

637

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Most Beipanjiang
Most Beipanjiang

Most Beipanjiang położony w Chinach to najwyższy most na świecie.

Z całą pewnością dobrze pamiętacie jeden z moich poprzednich tekstów, który traktował o najdłuższym moście na świecie. Jest nim oczywiście słynny Qingdao Haiwan Bridge mający aż 42 kilometry długości. Kiedy go opisywałem, odwiedziliśmy Chiny, do których dziś powrócimy, za sprawą kolejnego mostu. Tym razem postanowiłem opisać najwyższy most świata (licząc odległość od lustra wody do poziomu drogi). Według mnie ta ogromna budowla jeszcze dobitniej pokazuje nam, jak wielkimi środkami finansowymi, siłą roboczą oraz ambicjami dysponuje Chińska Republika Ludowa. Most Beipanjiang, bo o nim mowa został ukończony i otwarty dla ruchu w 2016 roku, po kilku latach budowy. Warto zaznaczyć, że najwyższym mostem na świecie – biorąc pod uwagę wysokość samej konstrukcji – jest wciąż leżący w południowej Francji Wiadukt Millau, który w najwyższym miejscu mierzy rekordowe 341 metrów. Jego długość jest również całkiem imponująca, gdyż wynosi niemal 2,5 kilometra. Skupmy się jednak na bohaterze dzisiejszego tekstu.

Most Beipanjiang
Most Beipanjiang

Most Beipanjiang – pora na kilka suchych faktów

Zacznijmy standardowo, czyli od kilku prostych faktów. Most Beipanjiang został zbudowany w Chinach, a konkretnie pomiędzy prowincjami Junnan i Guizhou. Leży on w ciągu trasy G56, która ma niemal trzy tysiące kilometrów. Pomysłodawcom budowy mostu chodziło o skrócenie podróży pomiędzy miejscowościami Xuanwei i Liupanshui i dlatego zdecydowali się na zaprezentowanie swojego pomysłu odpowiednim organom. Projekt mostu powstawał przez dwa lata (od 2011 do 2013 roku), a następnie rozpoczęto proces budowy, który zakończył się we wrześniu 2016 roku. Konstrukcję oddano do użytku 29 grudnia 2016 roku. Most Beipanjiang przechodzi nad rzeką Beipan, ma 1340 metrów długości, 269 metrów wysokości i cztery pasy ruchu. Pylon (podpora mostu) mostu mierzy 270 metrów, natomiast odległość poziomu ulicy od lustra wody wynosi rekordowe 564 metry! Budowa mostu pochłonęła około miliard juanów, czyli (licząc po dzisiejszym kursie) mniej więcej 550 milionów złotych. Most Beipanjiang jest mostem wantowym, czyli takim, gdzie przęsła podtrzymywane są przez wiszące liny.

Most Beipanjiang
Most Beipanjiang

Most Beipanjiang – Chiny mostami stoją

Warto zauważyć, że wiele mostów, które uznawane są za ogromne osiągnięcia w dziedzinie architektury i technologii budowlanych, znajduje się właśnie w Chinach. Mamy tam najwyższy most, najdłuższy, ale nie tylko. W Chińskiej Republice Ludowej znajdziemy również most Chaotianmen będący mostem o najdłuższym przęśle na świecie, którego długość wynosi 552 metry. Przy okazji należy wspomnieć, że most Chaotianmen jest mostem o konstrukcji łukowej i prezentuje się przepięknie. W Szanghaju znajduje się most Lupu będący drugim co do wielkości mostem łukowym na świecie. W prowincji Guizhou znajdziemy również Most Liuguanghe o wysokości 305 metrów, a w aglomeracji Ningbo most przez zatokę Hangzhou o długości 36 kilometrów. Jak widać, Chiny lubują się w mostach, a to tylko niewielki wycinek spośród setek niezwykłych konstrukcji, jakie znajdziemy w tym kraju.

Most Beipanjiang
Most Beipanjiang

Most Beipanjiang – czekamy na pobicie rekordu

Widząc dotychczasowe poczynania chińskich budowniczych, można się spodziewać, że już wkrótce rekord zostanie pobity i powstanie kolejny most. Bardzo możliwe, że już teraz trwa budowa kolejnego mostu o jeszcze większych rozmiarach. Skoro to w Chinach znajdziemy nawet najdłuższy most szklany na świecie, to już nie powinno nas zaskoczyć. Jeśli o mnie chodzi, to czekam z niecierpliwością na to, co jeszcze pokażą chińscy budowniczy.

Zdjęcia: Glabb (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, HighestBridges at English Wikipedia [GFDL or CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Glabb (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Glabb (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Wyścig Le Mans – 24 godziny pełne emocji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia