Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego?

11451

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak poprawić jakość
Źródło: allegrostatic.com

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego.

Jestem osobą, która sporą część swojego życia spędza w miejscowościach przygranicznych, szczególnie tych, które leżą w pobliżu Czeskiej Republiki. Innymi słowy,  zdaje sobie sprawę z tego, jak problematyczny jest czasem odbiór sygnału, zwłaszcza w takich miejscach. Może to skutecznie zepsuć wrażenia z podróży, jeżeli ktoś preferuje słuchanie wiadomości czy stacji radiowych. Dlatego też często można spotkać się z pytaniem „jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego?” Postaram się odpowiedzieć dzisiaj na to pytanie.

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego –  sprawdź czy twoja antena jest maksymalnie rozciągnięta

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego
Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego Źródło: allegrostatic.com

Wiele osób nie przykłada do tego wagi. Jeżeli, podróżujecie regularnie samochodem, przyjrzycie się jak prezentują się anteny w poszczególnych pojazdach. Jestem pewien, że szybko zauważycie iż w wielu przypadkach, są one wyciągnięte w połowie lub w 3/4. Jako, że antena odbiera sygnał radiowy, logicznym wydaje się, że podstawową rzeczą powinno być rozłożenie jej tak mocno jak to tylko możliwe (uważacie tylko, żeby nie przesadzić i nie wyrwać anteny). Po to aby w prosty i przyjemny sposób poprawić jakość odbieranego sygnału.

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – sprawdź okablowanie

Jednym z najczęstszych powodów, stojących za słabym odbiorem sygnału radiowego, jest słaba jakość połączenia kabli antenowych. Też, relatywnie rzadko ludzie sprawdzają ten aspekt. Jeżeli kable są słabej jakości, skorodowane etc. to niestety ale nawet najlepsze działania czy miejsca w których sygnał jest idealny, nie pomogą. Sprawdźcie okablowanie i jeżeli będzie to konieczne, wymieńcie. W większości przypadków taki zabieg wystarczy, żeby odbiór fal radiowych znów był idealny. Na początek powinniście sprawdzić połączenie z jednostką centralną, to zwykle właśnie w niej, najczęściej możecie natknąć się na problem z sygnałem. Sprawdźcie jak będzie zachowywać się sygnał po wymianie kabli

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – antena

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego - antena
Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – antena Źródło: motoautko.pl

Jeżeli poprawa anteny i zmiana kabli nie pomogła, przyczyna problemu z sygnałem może być zupełnie inna. Mianowicie sama antena, jednak nie przez to że jest źle ustawione lecz może być zwyczajnie uszkodzona. Zwykle są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jedną z nich jest korozja, a drugą rdza. Nawet niewielkie jej ilości, wyjątkowo źle wpływają na anteny i uszkadzają sygnał. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, to żadne domowe sposoby nic nie poradzą. Najlepszym wyjściem jest zakup nowej anteny, co biorąc pod uwagę ich relatywnie niskie ceny, nie powinno być problemem.

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – wzmacniacze sygnału

Wydaje mi się, że jest to dość oczywiste. Zwykłe wzmacniacze sygnału, potrafią zdziałać cuda, zwłaszcza w miejscach w których jest on olbrzymim problemem. Jeżeli uda ci się zdobyć wzmacniacz konkretnej stacji, to efekty mogą być naprawdę niesamowite. Musicie jednak pamiętać o jednym. Tego typu wzmacniacze, nie są magicznym rozwiązaniem każdego problemu. Są sytuacje i miejsca w których nie będą one działać w taki sposób w jaki byście chcieli. Przykładem mogą być osiedla otoczone wieżowcami. Nie jest to jednak wina samego wzmacniacza lecz środowiska w którym musi pracować.

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – zainwestuj w nową jednostkę centralną

Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego - lepsze radio
Jak poprawić jakość odbioru sygnału radiowego – lepsze radio

Jest to ostatni element, którym powinieneś się zająć, ale jest on równie istotny. Nie ma co się oszukiwać, jednostka centralna (jak wiele  osób ją nazywa) tudzież centrum multimedialne, nawet najgorszej jakości, prezentuje o wiele wyższy poziom w zakresie muzycznym, niż zwykłe samochodowe radio. Dlatego też powinniście zastanowić się nad tym czy decyzja o takim zakupie, nie będzie dobrym wyborem.

Jak widać, istnieje wiele możliwości dzięki którym będziecie mogli poprawić odbiór sygnału radiowego w swoim samochodzie. Nie są one ani szczególnie drogie, nie wymagają także wielkiego nakładu pracy. Dlatego wartym się nad tym zastanowić po to, żeby poprawić jakość podróży i uprzyjemnić słuchanie radia. A tymczasem zapraszam was do lektury o: Dobór wzmacniacza

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia