Wykroczenie a ilość punktów karnych

2
5276
urządzenia do pomiaru prędkości

Wykroczenie a ilość punktów karnych

wykroczenie a ilość punktów karnychDwadzieścia cztery. Liczba, przed która broni się każdy kierowca. I tak nawet osobom, które dobrze znają, a przede wszystkim stosują się do obowiązujących przepisów drogowych zdarza się dostać mandat. Wiąże się to z karą grzywny, ale również z większą karą jaką są punkty karne. Maksymalna ilość – 24, przekroczenie tej liczby oznacza odebranie prawa jazdy. Do tej pory można było odpłatnie uczestniczyć w kursach redukujących punkty karne, dzięki którym mogliśmy się pozbyć 6 punktów (można do niego przystąpić raz na pół roku). Wraz z wejściem nowych przepisów, możliwość taką dostaniemy. Jednak raz na pięć lat. Wydaje mi się, że nawet najlepszemu kierowcy zdarza się popełnić wykroczenie w ruchu drogowym. Co w przypadku, gdy zdarzy nam się, nawet nieświadomie złamać przepisy i zostaniemy na tym przyłapani? Grozi nam mandat i kilka punktów do kolekcji. Wykroczenie a ilość punktów karnych – za co i jaką ilość punktów możemy uzyskać za poszczególne przewinienia?

Wykroczenie a ilość punktów karnych – za co możemy być ukarani?

Zacznę może od wykroczeń, których “punktowanie” zmieniło się wraz z początkiem bieżącego roku. Wraz z nim wzrosło karanie m.in. za jazdę bez zapiętych pasów (4pkt), przejechanie na znaku STOP bez zatrzymania (2pkt), wyprzedzanie z niewłaściwej strony uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo (3pkt), parkowanie na “kopercie” i miejscu dla osoby niepełnosprawnej (7pkt) oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom (6pkt). Niektóre wykroczenia, które nie były karane do roku ubiegłego to jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (teraz 5pkt.) oraz wymuszenie pierwszeństwa tramwajowi (obecnie 6pkt.).

Podczas jazdy musimy pamiętać o pieszych stojących na przejściach, ponieważ za nieustąpienie pierwszeństwa dostaniemy punktów karnych aż 10. Tyle samo punktów znajdzie się na naszym koncie, gdy podejmiemy się wyprzedzania na przejściu dla pieszych czy przejazdach rowerowych oraz w przypadku popełnienia przestępstwa drogowego, jazdy po alkoholu oraz nieudzielenia pomocy ofiarom wypadku. W przypadku gdy nie zastosujemy się do obowiązujących znaków pionowych i poziomych musimy liczyć się z naliczeniem od 1-5 punktów karnych, jeśli chodzi o sygnalizację świetlną jest to punktów 6, podobnie jak w przypadku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu.

Jak wiadomo, jednymi z najczęściej popełnianych wykroczeń jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia pomiarowe, które nas łapią były bardzo precyzyjne. Jest to ważne ponieważ przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h to aż 10 punktów karnych. Odpowiednio od 41-50km/h jest ich 8, 31-40 km/h – 6 pkt., 21-30 km/h – 4pkt., 11-20 km/h – 2pkt. Istotny jest również fakt, że za jazdę utrudniającą ruch innym kierowcom możemy również dostać 2 punkty karne.

Posłuchaj audycji  Anuluj Mandat nowe przepisy