Jak przygotować samochód do zimy?

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak przygotować samochód do zimy – diesel

Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy? Diesel wymaga szczególnej troski.

Dla wielu właścicieli aut z silnikiem wysokoprężnym, zima jest prawdziwą zmorą. Gdy temperatura zbliża się do okolic zera, jednostki z zapłonem samoczynnym należy otoczyć szczególną troską. W pierwszej kolejności, warto skontrolować stan świec żarowych. Jeżeli konieczna okaże się wymiana, a świece nie były ruszane od wielu lat, lepiej powierzyć tę czynność mechanikowi. Dlaczego? To proste – zapieczony gwint łatwo uszkodzić.

Kolejna rzecz to stan układu wtryskowego. Diagnostyka ewentualnych problemów kosztuje, ale jeżeli jest choćby cień podejrzenia, wskazujący na ewentualną usterkę, warto się tym zająć. W przeciwnym wypadku, rozruch może okazać się bardzo trudny lub nawet niemożliwy.

Tankowanie dobrej jakości paliwa ma kluczowe znaczenie przez cały rok, ale zimą należy zwrócić na to szczególną uwagę. Powód jest bardzo prosty – w ujemnych temperaturach, z oleju napędowego wytrąca się parafina. Z zapchanym filtrem paliwa, z całą pewnością nie ruszymy z miejsca. W okresie jesiennym i zimowym sprzedawane jest paliwo przejściowe (bezpieczne do -10 stopni) i zimowe (bezpieczne do -20 stopni). Nierzadko zdarza się, że temperatura spada poniżej określonego pułapu zablokowania filtra. Na niektórych stacjach, oferowane są paliwa arktyczne (bezpieczne do -32 stopni), ale nie jest to regułą. Rozwiązaniem tego problemu mogą być paliwa z wyższej półki, które najczęściej mają podniesioną odporność na mrozy.

Jak przygotować samochód do zimy – benzyna

Właściciele “benzyniaków” zwykle nie zmagają się z tyloma zimowymi problemami, co kierowcy aut z jednostką wysokoprężną. Nie znaczy to jednak, że tego typu samochody są całkowicie zimoodporne. W przypadku silników zasilanych benzyną, poza wspomnianym wcześniej akumulatorem, szczególną troską trzeba otoczyć układ zapłonowy. Wyeksploatowane świece mogą dawać zbyt słabą iskrę, a to z kolei może utrudnić poranny rozruch.

Problematyczne okazują się też kable zapłonowe. Jeżeli któryś z nich ma przebicie, zimą będzie to szczególnie odczuwalne.

Jak przygotować samochód do zimy – LPG

Ze względu na zmianę składu LPG w sezonie zimowym (wzrasta proporcja propanu do butanu), niektóre instalacje mogą wymagać regulacji. Ta czynność jest też uzasadniona na zmianę składu powietrza, którym “oddycha” silnik. Wskazany jest ogólny przegląd sprawności instalacji zasilania gazem, z obowiązkową wymianą filtra.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia