Jak uzyskać odszkodowanie – OFE i ZUS
Środki zgromadzone na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że mogą być wypłacone osobie wskazanej przez zmarłego lub wchodzić w skład spadku w razie śmierci. Zgodnie z prawem dziedziczeniu nie podlegają środki zgromadzone w ramach I filaru. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób ubezpieczonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), jak i posiadających subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Te środki są traktowane jako część majątku ubezpieczonego i podlegają podziałowi w razie jego śmierci. Mogą być one dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby wskazane przez zmarłego albo spadkobierców zmarłego. Kiedy należą się i jak uzyskać odszkodowanie – świadczenia z ZUS oraz OFE wyjaśnia prawnik z jednej z kancelarii odszkodowawczych.
„Każda osoba ubezpieczona w ZUS ma swoje indywidualne konto emerytalne. W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych wprowadzono tzw. subkonto ZUS, czyli dodatkowe konto funkcjonujące w ramach indywidualnego konta emerytalnego ubezpieczonego” – wyjaśnia prawnik. – „Subkonto posiadają osoby urodzone po 1968 r. oraz te, które urodziły się przed 1968 r. i należały do otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to także ubezpieczonych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zawarli umowy z OFE. Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz na rachunku OFE podlegają dziedziczeniu”.
Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Wraz z nowelizacją ustawy o OFE, każdy ubezpieczony mógł wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne – czy wyłącznie do ZUS, czy też częściowo do OFE. W wyniku wprowadzonych zmian, od 2014 r. 12,22% składki trafia na indywidualne konto podstawowe w ZUS. Pozostała część jest zapisywana na subkoncie (dotyczy osób, które podjęły decyzję o przekazywaniu składki wyłącznie do ZUS) lub podzielona pomiędzy subkonto w ZUS (4,38%) i OFE (2,92%). Zdaniem ekspertów, obecnie w ZUS zalega aż 2 mld złotych z OFE.
Jak uzyskać odszkodowanie – komu i kiedy należą się środki zgromadzone z OFE i ZUS ?
Komu należą się pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz w OFE osoby zmarłej? Zgodnie z literą prawą, mogą z nich skorzystać trzy kategorie osób: małżonek (w ramach wspólności małżeńskiej), osoby wskazane przez zmarłego (osoby uposażone) oraz – gdy nie ma osób uposażonych – spadkobiercy. Ustawodawca reguluje również podział tych środków. W obliczu powstałych zawiłości prawnych wiele osób nie korzysta z przysługujących im uprawnień.
„Gdzie mogę się zgłosić? Jakie środki mogą mi być wypłacone? Jakiego rodzaju formalności powinienem dopełnić? To pytania, które przerażają wiele osób, zwłaszcza w obliczu osobistej tragedii, jaką jest śmierć bliskiej osoby” – przyznaje nasz ekspert. – „W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, a także wystąpią po należne środki pieniężne zgromadzone na rachunku emerytalnym zmarłego”.
Dzięki zleceniu sprawy pełnomocnikowi spadkobierca nie musi martwić się o formalności, a same świadczenia będą szybko wypłacone – nawet do 3 miesięcy. Doradcy firm odszkodowawczych obsługują klientów na terenie całego kraju. Wystarczy jedna, krótka wizyta. „Za pośrednictwem profesjonalnej firmy spadkobiercy i uposażeni otrzymają środki zgromadzone nie tylko na rachunku OFE czy subkoncie ZUS” – dodaje prawnik. – „Uprawnieni mają też prawo do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na lokatach w bankach, a także do oszczędności gromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)”.