Policyjne BMW bez wideo rejestratorów?

336

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Policyjne BMW 2

Policyjne BMW bez wideo rejestratorów? Interpelacja posłów Kukiz’15.

Już niedługo flota nieoznakowanych radiowozów policyjnych wzmocni się o 140 nowych modeli BMW 33i xDrive. O tym, że auta wyjadą na polskie drogi i będą kontrolować naszą prędkość kierowcy wiedzą już od kilku miesięcy. Wiadomo również, że każdy z nowych samochodów został wyposażony w wideo rejestrator Videorapid 2A. Posłowie Kukiz’15 domagają się, aby nowe policyjne BMW wyjechały na polskie drogi bez dodatkowych urządzeń monitorujących prędkość. Dlaczego? Ich zdaniem w pracy wideo rejestratorów odnotowano zbyt dużo nieprawidłowości.

Policyjne BMW i urządzenia Videorapid

Policyjne BMW 1Wykorzystywanie urządzeń Videorapid do pomiaru prędkości nie jest niczym nowym. Urządzenia już od dłuższego czasu pracują w policyjnych radiowozach. Bardzo często wyniki pracy wideo rejestratorów wzbudzają wiele wątpliwości. Wątpliwości wzbudza również fakt, że urządzenie wskazuje prędkość pojazdu, w którym jest zamontowane, a nie tego, tego, który jedzie przed nim. Oznacza to, że radiowóz policyjny musi przez pewien czas jechać za autem, które obserwuje, aby zmierzyć jego rzeczywistą prędkość. Radiowóz musi utrzymywać stałą odległość, aby zmierzyć prędkość i udowodnić jej przekroczenie. Właśnie to wzbudza wiele wątpliwości. Kierowcy nie są pewni, że pomiar jest w 100% właściwy, przez co w wielu sytuacjach są karani mandatami bezpodstawnie. Jeśli nowe policyjne BMW zostaną wyposażone w Videorapid, ilość bezpodstawnych mandatów będzie jeszcze większa.

Policyjne BMW i urządzenia Videorapid – interpelacja posłów

Policyjne BMW 5Sprawą montażu urządzeń do pomiaru prędkości zajęli się posłowie partii Kukiz’15. Członkowie tego ugrupowania złożyli interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdaniem polityków „[…] z powodu niedopuszczalności zastosowanej procedury (metodologii) generują błędne wyniki pomiaru prędkości mierzonego pojazdu.”
W złożonym dokumencie posłowie podkreślili również, że urządzenie nie spełnia wytycznych Ministra Gospodarki, odnośnie do przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym. Pomiar wykonywany przez urządzenia Videorapid opiera się na obserwacji wzrokowej odległości. Jeśli wspomniana odległość jest większa niż 250 metrów, urządzenie nie jest w stanie uzyskać miarodajnego wyniku.

Policyjne BMW i urządzenia Videorapid – pokusa dla funkcjonariuszy?

Szczególnie dużo wątpliwości wzbudza opinia posłów Kukiz’15 na temat fałszowania wyników przez funkcjonariuszy policji. W złożonej interpelacji posłowie poddali wątpliwości szczerą i obiektywną postawę policjantów. Czytając treść złożonego pisma, znajdziemy w nim następujące słowa: metoda„[…] stanowi pokusę dla funkcjonariuszy, dla których ważniejsze, niż rzetelny pomiary, są wykazywane wyniki i premie kwartalne oraz awanse. Tak więc wideo rejestrator może stanowić narzędzie do przeprowadzania kreatywnych pomiarów, których wskazania nie mają absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością.”

Nie wiadomo jednak, na jakiej podstawie posłowie wysnuli wnioski, na temat takiej postawy policjantów. Są to ich doświadczenia, przypuszczenia, opinie obywateli, a może wiedza, na temat nieprawidłowości pracy policjantów? Choć pomiary wykonywane przez policję od dawna są bardzo gorącym tematem w dyskusji publicznej, to nigdy nie mówiło się o nieprawidłowościach w tak bezpośredni sposób.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia