Międzynarodowa Konferencja przeciwko cofaniu liczników

210

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Międzynarodowa Konferencja przeciwko cofaniu liczników

Już w najbliższy poniedziałek, 30 października w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja przeciwko cofaniu liczników w używanych samochodach. Wezmą w niej udział wiodący polscy i zagraniczni specjaliści zajmujący się  zagadnieniem fałszowania historii przebiegu aut. Są to m.in. prezes belgijskiej spółki Car-Pass Michael Peelman, dzięki któremu Belgia już ponad 10 lat temu zażegnała ten problem. Organizatorem konferencji jest czeski europoseł Tomáš Zdechovský.

Międzynarodowa Konferencja przeciwko cofaniu liczników
Program międzynarodowej konferencji „Powstrzymać proceder cofania liczników”

Międzynarodowa Konferencja przeciwko cofaniu liczników – tania manipulacja, czy zwykła kradzież?

„Cofanie liczników samochodowych w autach używanych jest prostą technicznie i tanią manipulacją, która może zwiększyć wartość samochodu o kilka tysięcy euro. Problem „przekręcania” liczników zdecydowanie nie może być ignorowany również i z tego powodu, że oszustwa te dotyczą jednej trzeciej wszystkich samochodów używanych, co zgodnie z ostrożnymi szacunkami kosztuje klientów w całej UE 5,6–9,6 miliarda euro rocznie „- wyjaśnia główny organizator wydarzenia, europoseł Tomáš Zdechovský (EPP), który walką z oszustwami zajmuje się od dłuższego czasu. Według niego większość krajów już stworzyła jakiś system walki z tym procederem, który względnie funkcjonuje tylko przy założeniu, że pojazd znajduje się stale w kraju pierwszej rejestracji. Normalną praktyką jest jednak sprzedaż za granicę. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do manipulowania historią pojazdu.

Według naszych szacunków nawet 90 proc. pojazdów importowanych ma cofnięte liczniki. Ze względu na to, że ogólny import używanych samochodów do Polski z zagranicy wyniósł w ubiegłym roku około miliona pojazdów, chodzi o ogromny napływ aut z cofniętymi licznikami, sięgający wielu tysięcy rocznie sytuację w Polsce komentuje Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AAA AUTO. I dodaje – „Przy polskiej granicy z Niemcami widać tablice reklamowe oferujące pomoc w modyfikacji stanu licznika. Nowy obowiązek zgłaszania stanu licznika przy imporcie samochodu, wprowadzony na początku października 2017 roku, nie zapobiegnie cofaniu liczników. Według naszych doświadczeń liczniki będą cofane przed importem, a późniejsze zgłoszenie stanu licznika tylko zalegalizuje to działanie. Sytuacja wymaga bardziej kompleksowego rozwiązania”– kontynuuje Topolová, która będzie jednym z prelegentów podczas konferencji.”

Zobacz też Ponad 66% kierowców nie wie, że ma wadę wzroku – należysz do nich ?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia