Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni – przygotuj się do niej

239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni – zobacz, na co zwrócić uwagę w tym okresie

Jesień jest uciążliwą porą roku, szczególnie dla kierowców. Krótsze dni, jazda po zmroku często połączona ze ścianą deszczu, śnieżycami i mgłami. Prowadzenie auta w takich warunkach staje się dużo trudniejsze i bardziej niebezpieczne. Widać to po wzmożonej liczbie wypadków właśnie w tym okresie. Z policyjnych statystyk wynika, że to w ciągu dnia ma miejsce najwięcej wypadków drogowych (jest to związane z natężeniem ruchu). Jednak czy wiesz, ze największy wskaźnik ofiar śmiertelnych występuje właśnie w nocy, na nieoświetlonych drogach . Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni, czy to możliwe ? Zobacz, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego w tym trudnym okresie. 

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni – Odpowiednie oświetlenie pojazdu 

Podstawowym powodem, dla którego jazda w nocy jest o wiele bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia, jest ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego. W takich warunkach kluczową rolę odgrywa zewnętrzne oświetlenie pojazdu. Należy zadbać, by było ono sprawne, a reflektory – czyste i właściwie ustawione. Tak by dobrze oświetlały drogę, a jednocześnie nie oślepiały innych kierowców. Jeżeli to możliwe, warto przestawić lusterko wsteczne na tryb nocny, by samemu uniknąć oślepienia przez auta znajdujące się z tyłu. W przypadku, gdy ten efekt wywołuje samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, należy zdjąć nogę z gazu i zwolnić. Pomocne w dostrzeganiu przeszkód na drodze mogą być również światła innych pojazdów.

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni

” Jeśli ktoś jedzie kilkaset metrów przed nami, jego tylne światła pozycyjne i błyskające od czasu do czasu światła stopu mogą informować o „niespodziankach” na drodze, na które natknął się poprzedzający pojazd. Jeżeli zaś światła lub poświata auta nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem. W takiej sytuacji nie wolno rozpoczynać manewru wyprzedzania. Za chwilę ten pojazd może pojawić się przed nami” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. „Jednocześnie nie należy zapominać, że ocena odległości i prędkości na podstawie świateł jest bardzo utrudniona. Ewentualne błędy w ocenie mogą wynikać z nietypowo usytuowanych świateł. Na przykład wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, iż samochód wydaje się być dalej niż jest w rzeczywistości. W czasie jazdy nocą po drogach, gdzie brakuje chodnika czy ścieżki rowerowej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy jezdnią lub poboczem poruszają się piesi bądź rowerzyści. Jeżeli nie posiadają oni świateł odblaskowych, niezwykle trudno jest ich dostrzec z większej odległości, dlatego najlepiej zredukować prędkość „– dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni – spodziewaj się niespodziewanego 

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni

Nie zawsze przyczyną wypadków jest niekorzystna aura atmosferyczna czy wada wzroku osoby prowadzącej pojazd. Kierowca może patrzeć wprost na nadjeżdżający motocykl albo dzika wchodzącego na drogę i mimo to tak naprawdę go nie widzieć. Jak to możliwe? Z badań wynika, że człowiek może mieć problem z dostrzeżeniem tego, czego… nie spodziewa się zobaczyć. Kiedy dana osoba koncentruje się na konkretnym zadaniu, zdolność postrzegania innych bodźców może być niewielka lub nawet zupełnie „wyłączona”. W ruchu drogowym ta właściwość ludzkiej percepcji może okazać się bardzo niebezpieczna. Kierowca powinien być w stanie zareagować na wszystkie zagrożenia, zwłaszcza te pojawiające się nieoczekiwanie. Tymczasem wiele wskazuje na to, że najłatwiej będzie mu dostrzec te niebezpieczeństwa, których się spodziewa.

 

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni – uważaj na pojazdy jednośladowe i zwierzęta

Bezpieczna jazda podczas niebezpiecznej jesieni

Ponieważ motocykliści czy rowerzyści stanowią nieliczną grupę użytkowników ruchu drogowego w porównaniu np. do samochodów osobowych, uwaga kierowcy niekoniecznie jest skupiona na pojazdach jednośladowych. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy na drogę nagle wchodzi dzikie zwierzę, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ostrzegają przed tym znaki drogowe. Kierowca nie ma wpływu na to, jak funkcjonuje jego umysł. Mimo to są sposoby, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. „Podczas jazdy samochodem nic nie powinno dodatkowo rozpraszać kierowcy. Dlatego nie należy korzystać z telefonu komórkowego, a czasem lepiej także wyłączyć radio, by móc w pełni skoncentrować się na obserwowaniu drogi” – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Kluczową rolę odgrywa również prędkość. – „W sytuacji, gdy kierowcy przydarzy się nagłe zagrożenie na drodze, ma on większą szansę na odpowiednią reakcję, gdy porusza się z prędkością dostosowaną do warunków ruchu. Nawet jeśli dojdzie do kolizji, jej skutki mogą być dzięki temu mniej poważne” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

 

Zbliża się jeden z najbardziej ruchliwych okresów w ciągu roku – zobacz 10 porad, aby bezpiecznie podróżować podczas Wszystkich Świętych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia