Spanie w samochodzie – czy legalne, czy bezpieczne?

12715

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

spanie w samochodzie

Odpoczynek w trasie jest bardzo wskazany. Ale kto by preferował od razu spanie w samochodzie?

Mało kto chyba obecnie, podróżując samochodem osobowym, decyduje się na przerwę w trasie i spanie w samochodzie. O wiele więcej w tej kwestii mają do powiedzenia kierowcy TIR-ów, dla których taka praktika jest zupełnie naturalna. Uważa się, że pokonując dłuższą drogę za kierownicą, powinno się mniej więcej co dwie godziny robić postój. Czss jego trwania powinien być tym większy, im dłużej trwa podróż. Rozpoczynając od dziesięciu minut, przy każdym kolejnym postoju trzeba wydłużyć odpoczynek o pięć minut. Po ośmiu godzinach natomiast – zalecana jest właśnie drzemka.

Spanie w samochodzie – Długie wakacyjne podróże

Przeciętny kierowca, na co dzień pokonujący co najwyżej dystans z domu do pracy i z powrotem – zahaczając ewentualnie o galerię handlową, nie jest gotowy na wakacyjną podróż. Wyprawa trwająa nieprzerwanie kilkanaście godzin może powodować zmęczenie, osłabienie i szereg niebezpieczeństw z tym związanych. Wymagana jest drzemka – ale spanie w samochodzie? Czy to w ogóle legalne? No i, czy bezpieczne?

Przepisy należy przestrzegać!

Niestety – albo na szczęście – polskie przepisy w żaden sposób nie wypowiadają się w kwestii noclegu w samochodzie. A skoro nie ma zakazu – oczywiście można, zupełnie legalnie, pozwolić sobie na drzemkę podczas podróży. Nie ma w tym nic dziwnego – wszak kierowcy ciężarówek korzystają z tego przywileju (głównie z uwagi na prawnie ograniczone godziny za kłókiem).

Spanie w samochodzie – Gdzie nie wolno?

Nie wszędzie jest tak różowo. Na przykład w Holandii w ogóle nie jest dozwolone spanie w samochodzie. Nawet na parkingu, nawet przy stacji benzynowej. Nie wolno – i już. W Chorwacji z kolei, w aucie kempingowym można poza kempingiem nocować w aucie wyłącznie na prywatnym kempingu – i to za pozwoleniem władz. A na Białorusi nie wolno w ogóle.

W Polsce spanie w samochodzie jest dozwolone, dla nie wszędzie. Nie można oczywiście tam, gdzie nie może parkować samochód. Na poboczu autostrady czy drogi szybkiego ruchu nie można. W lesie, do kórego samochodem wjechać nie można, nie wolno również w nim przenocować. Natomiast wszelkiej maści parkingi, postoje, MOP-y, place itp. – jak najbardziej są do dyspozycji zmęczonego kierowcy.

Czy to bezpieczne?

spanie w samochodzie czy bezpieczne?
spanie w samochodzie czy bezpieczne?

Oczywiście, tak jak w wielu innych przypadkach, odpowiedź brzmi: to zależy. Spanie w samochodzie na pustym parkingu, z dala od cywilizacji i w pełnej ciemności jest bądź co bądź nierozsądne. Jeśli drzemka, to najlepiej na oświetlonym placu, w sąsiedztwie innych aut. Liczy się zdrowy rozsądek. Lepiej unikać postoju w miejscach, z których nikt więcej nie korzysta. Najbardziej polecane są, z oczywistych względów, tak zwane Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli popularne MOP-y. Z prostych powodów – łatwy dostęp do toalety, często otwarta całą dobę stacja beznzynowa, ruch odbywający się w pobliżu.

Podsumowując, spanie w samochodzie jest i legalne i bezpieczne. Wszystko zależy od tego, na jakie miejsce się zdecydujemy i w jakim towarzystwie.

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/parkomaty-niezgodne-prawem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia