Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie – wypadek drogowy

225

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie  – wypadek drogowy

W dniu 8 stycznia 2004 r. kierujący samochodem ciężarowym marki MAN doprowadził do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym ze strony przeciwnej samochodem osobowym Fiat 126P kierowanym przez Henryka O. Pasażerką samochodu osobowego była córka kierującego Magdalena P. W wyniku wypadku doznała ona obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala. W dniu 12 stycznia 2004 r. na skutek odniesionych urazów Magdalena P. zmarła w szpitalu.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie

Bezpośrednią przyczyną zaistnienia wypadku drogowego było zachowanie kierującego samochodem ciężarowym. Nie zastosował się on do zakazu zjazdu na pobocze oznaczonego linią krawędziową ciągłą i nie zachował szczególnej ostrożności przy zmianie pasa ruchu. W wyniku tego zachowania doprowadził do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym ze strony przeciwnej pojazdem prowadzonym przez Henryka O. Wyrokiem Sądu Rejonowego z 16 sierpnia 2005 r. kierujący samochodem ciężarowym marki MAN został uznany winnym spowodowania przedmiotowego wypadku.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie  – ubezpieczyciel umywa ręce

Rodzice oraz siostra poszkodowanej zgłosili szkodę do towarzystwa ubezpieczeń. Ubezpieczyciel wydał decyzje odmowne w stosunku do wszystkich roszczących. Nie dokonano żadnych wypłat na rzecz osób najbliższych poszkodowanej. Sprawy zostały skierowane do radcy prawnego, który w imieniu uprawnionych wystąpił z powództwem do Sądu Okręgowego. Towarzystwo ubezpieczeń w odpowiedzi na pozew domagało się oddalenia roszczeń powodów w całości jako niezasadnych. Sąd Okręgowy wskazał, że obecnie podstawę roszczenia o zadośćuczynienia stanowi, obowiązujący od 3 sierpnia 2008 r., art. 446 § 4 kodeksu cywilnego, który stanowi, że sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie  przed dniem 3 sierpnia 2008r.

Co do wypadków, które miały miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 r. warto wskazać, iż decydująca w tej kwestii jest uchwała Sądu Najwyższego z 22 października 2010 r (w sprawie o sygn. III CZP 76/10).Sąd Najwyższy wskazał wprost, iż najbliższemu członkowi rodziny zmarłego przysługuje – na podstawie art. 448 kodeksu cywilnego w zw. z art. 24 § 1 kodeksu cywilnego – zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu, który miał miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 r. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, że nie ma przeszkód do uznania, że szczególna więź emocjonalna między członkami rodziny pozostaje pod ochroną przewidzianą w art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Taki pogląd Sąd Najwyższy zaprezentował również w wyroku z 14 stycznia 2010 r. (IV CSK 307/09). Wskazał tam, iż spowodowanie śmierci osoby bliskiej przed dniem wejścia w życie zmian w kodeksie cywilnym mogło stanowić naruszenie dóbr osobistych najbliższych członków rodziny zmarłego i uzasadniać przyznanie im zadośćuczynienia na podstawie art. 448 kodeksu cywilnego.

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie  na etapie sądowym

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację Sąd Okręgowy zasądził na rzecz rodziców poszkodowanej kwoty po 100.000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz po 20.000 zł. tytułem stosownego odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej, na rzecz siostry poszkodowanej Sąd Okręgowy zasądził kwotę 50.000 zł tytułem zadośćuczynienia. Łącznie Sąd Okręgowy zasądził na rzecz roszczących kwotę: 290.000 zł.
Na etapie likwidacyjnym uprawnieni nie otrzymali żadnych świadczeń z towarzystwa ubezpieczeń. Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego doprowadziło do uzyskania satysfakcjonujących wypłat na rzecz osób najbliższych poszkodowanej.

Zobacz też Anuluj mandat wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego- kolejna wygrana oskarżonego

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia