Widoczność to podstawa – jak zadbać o wycieraczki?

0
148
Jak zadbać o wycieraczki?
Jak zadbać o wycieraczki?

Dobra widoczność jest niezwykle istotna, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jak zadbać o wycieraczki?

Nie jest tajemnicą, że bardzo wielu kierowców całkowicie bagatelizuje ten element wyposażenia samochodu. Wycieraczki wymieniamy rzadko, a jeżeli już, to kupujemy produkty z niskiej półki, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zły stan wycieraczek, przy pierwszej lepszej kontroli drogowej, może być przyczyną odebrania dowodu rejestracyjnego. Po części wynika to z faktu, że nawet sami funkcjonariusze drogówki rzadko zwracają na to uwagę. Tymczasem zły stan piór stwarza ogromne zagrożenie, zwłaszcza teraz, gdy zmrok zapada wcześniej, a pogoda nie szczędzi nam opadów. Jak zadbać o wycieraczki, żeby na drodze móc widzieć więcej?

Jak zadbać o wycieraczki? W naszych warunkach drogowych należy je wymieniać częściej!

Jak zadbać o wycieraczki?
Jak zadbać o wycieraczki?

Wyżej wspomnieliśmy, że wielu kierowców zbyt rzadko wymienia wycieraczki. Co w tym przypadku oznacza określenie “zbyt rzadko”? Teoretycznie, wycieraczki powinny wytrzymać przynajmniej rok. W praktyce okazuje się jednak, że w polskich warunkach (drogowych i klimatycznych), taki wynik ociera się o abstrakcję. Zmienna pogoda, obecne w powietrzu zanieczyszczenia, drobinki piasku i drobne kamyki “wystrzeliwujące” spod kół samochodów poprzedzających czy wreszcie stan przedniej szyby, na której wraz z przebiegiem przybywa zarysowań – to wszystko zdecydowanie skraca żywotność wycieraczek. W tym kontekście, konieczność kilkukrotnej wymiany w ciągu jednego roku, nie jest niczym niezwykłym.

Jak zadbać o wycieraczki, aby posłużyły możliwie najdłużej?

Jak zadbać o wycieraczki?
Jak zadbać o wycieraczki?

Właściwie nie ma zbyt wielu sposobów na to, żeby znacząco przedłużyć czas eksploatacji wycieraczek. Podstawą jest regularne czyszczenie przedniej szyby oraz gumek. Należy pamiętać, że każde zanieczyszczenie, obecne między szybą a piórem, powoduje tarcie, które jest zabójcze dla gumy i bardzo szkodliwe dla szkła.

Można spróbować “ulżyć” wycieraczkom, stosując preparaty mające nie dopuścić do gromadzenia się wody na przedniej szybie. Ich zadaniem jest wytworzenie warstwy hydrofobowej, która będzie skupiała drobne kropelki wody w duże krople. Te, pod wpływem swojej masy, powinny zsuwać się z szyby. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy wyższych prędkościach, a przy intensywnych opadach i tak trzeba posiłkować się wycieraczkami, których skuteczność będzie mniejsza, a to ze względu na słabsze przyleganie do szyby.

Należy pamiętać, że wycieraczki nie tolerują pracy na sucho. Przed przetarciem szyby z błota i innych zanieczyszczeń, warto obficie zwilżyć ją spryskiwaczem i nie żałować płynu do momentu, aż powierzchnia będzie czysta.

Jeżeli wycieraczki zaczynają rozmazywać niedługo po zakupie, mimo że na gumce nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, można podjąć się próby “reanimacji”. Wystarczy spróbować dogiąć pióro tak, żeby możliwie najszczelniej przylegało do powierzchni szyby. Warto też przeczyścić gumkę płynem do mycia szyb, możliwe, że smugi powstają w wyniku zabrudzenia.

Jak zadbać o wycieraczki? Czasami nie obejdzie się bez wymiany

Jak zadbać o wycieraczki?
Jak zadbać o wycieraczki?

Jeżeli jednak te zabiegi okażą się nieskuteczne, a w polu widzenia kierowcy stale pojawiają się smugi, należy wymienić wycieraczki na nowe. Nie znaczy to jednak, że można chwycić za pierwsze lepsze, zapłacić i założyć. Wycieraczki powinny być odpowiednio dobrane do samochodu.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na długość pióra. Zbyt krótkie nie oczyści pełnego pola, z kolei zbyt długie będzie wystawać poza obrys szyby. Warto pamiętać, że w niektórych samochodach, wycieraczki są asymetryczne, czyli o różnej długości.

Kolejna rzecz, to konstrukcja wycieraczki. Modele bezstelażowe są szeroko dostępne, nie znaczy to jednak, że idealnie nadają się do każdego auta. Może się okazać, zwłaszcza w starszych samochodach, że ramię zbyt słabo dociska takie pióro do szyby.

Istotnym elementem wycieraczki jest spoiler. Jeżeli producent przewidział takie rozwiązanie, warto skupiać się wyłącznie na takich wariantach.

Więcej jesienno-zimowych porad – dowiedz się, jak sprawdzić kondycję akumulatora