Będziemy mieli więcej czasu na zapłacenie mandatu ?

0
600
Więcej czasu na zapłacenie mandatu

Więcej czasu na zapłacenie mandatu oznacza więcej przyjętych mandatów ?

Więcej czasu na zapłacenie mandatuOtrzymanie mandatu nie jest dla nikogo przyjemnym doświadczeniem. Oczywiście, prawo pozwala nam aby odmówić jego przyjęcia i przekierowania sprawy na drogę sądową. Jednak nie każdy chce “bawić się” w takie rozwiązania, po prostu ten mandat przyjmuje. W tej sytuacji ma 7 dni aby uiścić kwotę wskazaną za popełnienie wykroczenia. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie zgadza się z tą ustawą, ponieważ jak twierdzi, istnieją osoby, które mandat chcą zapłacić jednak nie wyrabiają się w okresie 7-dni, a wtedy ich sprawa również kierowana jest do sądu. Czy ustawa, żebyśmy mieli więcej czasu na zapłacenie mandatu wejdzie w  życie ?

My mamy więcej czasu na zapłacenie mandatu , sądy mają mniej spraw

Minister Sprawiedliwości chce, aby wprowadzić zmiany w kodeksie wykroczeń dotyczące karania mandatami. Zmiany przede wszystkim mają być wprowadzone po to, aby wyeliminować wpływające do sądu sprawy drobne, którymi sądy zalewane są coraz częściej.  Wszystkie zmiany mają przyczynić się do … płacenia mandatów. Oczywiście, jest to dobry pomysł jeśli ktoś naprawdę popełnił wykroczenie i mandat przyjąć powinien. Co jeśli zdarzy się kontrola prędkości wykonywana przez funkcjonariusza nieprecyzyjnymi “suszarkami”, które niesprawiedliwie pomierzą naszą prędkość ? Czy wtedy też mandat przyjmować będziemy, choć nie czujemy się winni? Wątpie.

Więcej czasu na zapłacenie mandatu – jak jest obecnie?

Więcej czasu na zapłacenie mandatuDo tej pory 7 dni. Po zmianie ustawy mają to być 2 tygodnie. Obecnie w Polsce stosowany jest mandat kredytowany, zaoczny i gotówkowy. W chwili, gdy przyjmujemy mandat staje się on prawomocny. On tej pory nie ma już szans na jego odwołanie (istnieją wyjątki od reguły, jak wszędzie, ale rzadko rozpatrywane na korzyść winnego). Po przyjęciu, a niezapłaceniu mandatu sprawa przekazywana jest do Urzędu Skarbowego, który może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Pamiętajmy, że mandat przedawnia się dopiero po trzech latach. Więc jeśli nikt się nie upomina przez dłuższy czas o zapłacenie zaległego mandatu, możemy się zdziwić gdy o sprawie zapomnimy… A tu niespodzianka, zapomniany mandat, który dodatkowo może zostać powiększony o koszty postępowania egzekucyjnego.

Czy wydłużenie czasu zapłaty za mandat faktycznie zmieni ilość napływających do sądów spraw za wykroczenia drogowe? I czy więcej ukaranych kierowców będzie płaciło je w terminie? Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – zmiana na plus będzie przede wszystkim dla tych, dla których 7 dni na zapłatę (szczególnie wysokich kar) jest zdecydowanie za mało. Czas pokaże …

A tymczasem zobacz co już dziś zmienia się w przepisach >>tutaj <<