Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator? Udzielamy kilku praktycznych porad

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator? Wystarczy odrobina podstawowej wiedzy, żeby dokonać dobrego wyboru i nie żałować.

962

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste.

Wybór akumulatora wydaje się być banalnie łatwą czynnością. Wielu kierowców kieruje się tu metodą “na oko”. To ewidentny błąd. Aby akumulator mógł poprawnie funkcjonować, musi być dobrany pod konkretny model samochodu. Nie chodzi tu wyłącznie o pojemność silnika, ale też o zapotrzebowanie energetyczne konkretnego modelu. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając akumulator?

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator – uważaj na to, gdzie kupujesz

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator
1. Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator?

Każdy akumulator jest wrażliwy na bezczynność, a warianty samochodowe nie stanowią tu wyjątku. Akumulatory powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie lubią zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur, w przypadku długiej bezczynności, wymagają okresowego doładowania, ale tylko do połowy swojej pojemności.

Nie stanowi to problemu w wyspecjalizowanych sklepach i hurtowniach, natomiast w marketach, które akumulatory najczęściej sprzedają wyłącznie sezonowo – już tak. Nie jest problemem trafienie na niemal kompletnie rozładowaną sztukę, która na klienta czeka od kilku lat. Nie należy zatem dawać się skusić każdej promocji, tym bardziej, że czasami bywa tak, że wyegzekwowanie elementarnych zapisów gwarancji stanowi prawdziwą drogę przez mękę.

Wniosek jest jeden – warto kupować tam, gdzie jesteśmy względnie pewni jakości sprzedawanych akumulatorów. Data produkcji? Tak, na każdym akumulatorze jest ona zapisana, problem w tym, że każdy producent ustala swoją metodę zapisu, która jest całkowicie niezrozumiała dla przeciętnego klienta, zresztą tak samo, jak dla pracowników obsługi w marketach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając akumulator – wszystkie kluczowe parametry są zapisane na etykiecie

Jakość produktu i jego kondycja to jedno, bardzo istotną kwestią jest dobór akumulatora stosownie do samochodu. Inne wymagania przedstawiają jednostki benzynowe, inne diesle, nawet o tej samej pojemności i zbliżonej mocy. Jednym z kluczowych parametrów, jest pojemność akumulatora, wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im wyższa wartość, tym więcej prądu może magazynować akumulator. Może zatem warto kupować “z zapasem”? Nic z tych rzeczy. W takiej sytuacji, ogniwo będzie przez cały czas niedoładowane, co znacząco skróci jego żywotność. Parametr ten powinien być zgodny z tym, który określił producent. Nic wielkiego się nie stanie, jeżeli o kilka procent przekroczy deklarowane wartość, ale nic powyżej.

Bardzo istotnym parametrem jest napięcie znamionowe. Powinno ono być zgodne z napięciem instalacji elektrycznej auta. W praktyce oznacza to, że na etykiecie powinno widnieć oznaczenie 12V, gdyż właśnie takim napięciem legitymuje się instalacja w przeważającej większości samochodów.

Kolejna rzecz, to prąd rozruchowy, czyli zdolność akumulatora do jednorazowego wydatku prądu (wartość wyrażana w amperach – A). Podobnie jak w przypadku pojemności, także tutaj nie należy przesadzać, wychodząc poza ramy określone przez producenta. Dlaczego? Ponieważ tego typu akumulatory cechują się nieco krótszą żywotności i znacznie gożej znoszą każde głębsze rozładowanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator – bardzo istotna jest norma producenta

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator
2. Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator?

W niektórych przypadkach może się okazać, że choć wartość prądu rozruchowego jest zgodna z określoną przez producenta, to w praktyce znacząco od niej odbiega. Wynika to ze stosowanych norm. Powszechna jest norma EN, choć wciąż jeszcze można spotkać normy SAE i DIN. Wartości określone w EN są wyższe od tych samych parametrów w SAE, ale niższe od danych podawanych według normy DIN.

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator – ECM, AGM czy kwasowo-ołowiowy?

Wśród niektórych kierowców pokutuje przekonanie, że wydajne akumulatory ECM i AGM doskonale sprawdzą się w każdym samochodzie. Błąd. Takie ogniwa mają sens w nowoczesnych samochodach, wyposażonych w system odzyskiwania energii z hamowania czy w układ start-stop, wyłączający silnik na postoju. W pozostałych przypadkach, jeżeli producent przewidział dla danego modelu zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy, stosowanie innych rozwiązań mija się z celem. Niskie napięcie ładowania i temperatura, jaka panuje w pod maską, bardzo szybko zniszczą kosztowny akumulator. Wtedy z pomocą może przyjść booster czyli akumulator rozruchowy.

Więcej porad w temacie akumulatorów znajdziesz tutaj

1. CC BY-SA 4.0; autor: Tatu Kosonen; źródło: wikimedia

2. CC BY-SA 4.0; autor: Santeri Viinamäki; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia