Autostrada A1 – brakujące odcinki z opóźnieniem

720

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

autostrada a1

Środki z Krajowego Funduszu Drogowego są już zarezerwowane, przetargi ogłoszone – autostrada A1 w drodze. Pozostaje już tylko czekać…

Jedyna tego rodzaju droga, która biegnie przez cały kraj pionowo, łącząc Trójmiasto z granicą czeską, wciąż pozostaje niekompletna. Autostrada A1 najpóźniej w 2021 roku ma pięć nieukończonych odcinków, które – choć w skali całej trasy stanowią nieznaczny odcinek – to są jednak odczuwalną komplikacją. Tymczasem termin składania ofert w przetargu na budowę nowych części został właśnie zmieniony, co zapewne powoduje opóźnienie w realizacji. Ważne, że coś się dzieje, można by rzec. Może się kiedyś doczekamy…

autostrada a1

Nowe terminy, nowe zasady

Przetarg obejmuje dwa oddziały GDDKiA. Oba pierwotnie planowały składanie ofert maksymalnie do przełomu sierpnia i września 2017. Finalnie, oddział łódzki ustalił termin na 18 grudnia 2017, zaś ostateczna data w oddziale katowickim to 30 listopada 2017. Powód? W obu przypadkach taki sam – istotne zmiany w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Zmieniły się zasady przydzielania punktów przetargowych, a także inne szczegóły związane z realizacją budowy. W związku z powyższym, nastąpi opóźnienie w wyborze najlepszych ofert – a także w rozpoczęciu budowy. SIWZ przewiduje, iż wszystkie prace mogą potrwać maksymalnie 38 miesięcy, z wyłączeniem okresu między 15 grudnia a 15 marca (sezon zimowy). Dla kierowców – wieczność.

autostrada a1

Autostrada A1 potrzebuje 5 odcinków

Na terenie łódzkiego GDDKiA, który potrzebuje zbudować cztery odcinki, przetarg ogłoszono jako nieograniczony, z podziałem na cztery części. Można przystąpić do każdego osobno, bądź z kompleksową ofertą do całości. W województwie śląskim będzie budowany tylko jeden odcinek.

15,8 km biegnie od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Następny odcinek o długości 24,21 km jest zlokalizowany od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk – wraz z tym węzłem. Kolejny – od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko, będzie miał 16,52 km, natomiast ostatni w woj. Łódzkim będzie prowadził do granicy z woj. Śląskim i będzie miał 7,02 km. Katowicka GDDKiA ogłosiła koordynuje budowę na odcinku 16,8 km – od granicy województwa do węzła Częstochowa Północ.

Będzie sprawniej ale trzeba poczekać

Z pewnością uruchomienie ostatnich odcinków sprawi, że autostrada A1 na całej długości będzie nowoczesną drogą i znacznie usprawni to ruch na granicy województw śląskiego i łódzkiego. Założeniem jest wykorzystanie technologii betonu cementowego – technika stosowana również w innych krajach Europy. Między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód ilość pasów ruchu nie zmieni się – ale na odcinku Piotrków Trybunalski Zachód – Piotrków Trybunalski Południe, mają być nawet po cztery pasy ruchu. Dalej – w stronę Częstochowy, zostaną zbudowane po trzy pasy. Wygląda na to, że autostrada A1 za kilka lat stanie się faktem. Środki z Krajowego Funduszu Drogowego są już zarezerwowane, przetargi ogłoszone – czekamy na realizację!

Czytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/tempomaty-obowiazkowo

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia