Mercedes 190 W201 – poczwarka, która wyrosła na motyla

2595

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes 190 W201

Początkowo wzbudzał niechęć, by później stać się prawdziwym hitem. Mercedes 190 W201 to prawdziwa limuzyna w rozmiarze S

Pieszczotliwie nazywa się go “Baby-Benzem”, jednak ten przydomek może wprowadzać błędną sugestię, że najmniejszy Mercedes lat 80-tych nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Praktyka pokazuje jednak, że pomimo niewielkiego nadwozia, któremu de facto trudno jest odmówić uroku, “Baby-Benz” to pełnoprawny Benz, który bez wahania może być zaliczany do klasy limuzyn. Bajecznie komfortowe zawieszenie, idealne wyciszenie wnętrza i bardzo bogate wyposażenie (choć właściwie wszystkie dodatki były opcją) sprawiają, że w latach swojej świetności, Mercedes 190 W201 mocno zdystansował swoją konkurencję. Początkowo, klienci nie byli zainteresowani drogim, małym sedanem. To podejście dość szybko uległo zmianie. 190-tka stała się bestsellerem producenta z logo gwiazdy, a dziś wyrasta na pełnoprawnego youngtimera, który przy odpowiedniej trosce, na co dzień będzie spisywał się nie gorzej, a pod pewnymi względami – nawet lepiej, niż współczesne konstrukcje.

Mercedes 190 W201 – historia pierwszego średniaka w portfolio producenta ze Stuttgartu

Mercedes 190 W201
Mercedes 190 W201

Zaprezentowana w 1975 roku seria 3 od BMW, okazała się strzałem w dziesiątkę. Poczciwa “Trójka” pokazała, że na świecie jest bardzo wielu klientów szukających średniaka, którzy chętnie sięgną głębiej do kieszeni w zamian za prestiż charakterystyczny dla marek premium. Mercedes wykazywał spory sceptycyzm wobec takich pomysłów, jednak wreszcie włodarze firmy złamali się, najwyraźniej dochodząc do wniosku, że gwiazda musi być obecna także w segmencie D.

Mała limuzyna została zaprezentowana w 1982 roku. Stylistyka modelu W201 była powiewem świeżości w ofercie niemieckiej marki. Bruno Sacco postarał się, żeby nadwozie prezentowało wszystko to, co wówczas było na topie. W stylistyce dominują proste linie i ostre kanty, znikły wszystkie obłości, charakterystyczne dla wcześniejszych modeli Mercedesa. Małemu sedanowi, powagi dodają sporych rozmiarów reflektory, z którymi kontrastują dość wąskie światła tylne. Pas przedni zdominował wielki grill, który jednoznacznie wskazywał na to, kto wyprodukował to cacko.

Choć Mercedes 190 W201 wygląda jak mały czołg, to w praktyce auto okazuje się być lekkie i zwinne. Mały Benz był o 280 kg lżejszy od popularnej “Beczki”. W podstawowej odmianie, ważył niewiele ponad tonę.

Mercedes 190 W201 – świat nie oszalał z zachwytu

Mercedes 190 W201
Mercedes 190 W201

O ile mały, zadziorny sedan BMW przypadł klientom do gustu, to jego odpowiednik z gwiazdą na masce początkowo nie wywołał zbyt dużego entuzjazmu. Dotychczasowi klienci Mercedesa uznali, że auto jest zbyt ciasne i zbyt drogie. Nic dziwnego, bowiem w chwili debiutu, Mercedes 190 W201 kosztował aż 25 600 marek. Co oferował w zamian? Tylko to, co jest potrzebne do jazdy i to w dosłownym znaczeniu. Dopłaty wymagało nawet prawe lusterko. Lista opcji była bardzo bogata, ale za każdą z nich trzeba było słono zapłacić.

Paleta silników też nie przedstawiała się szczególnie imponująco. Z wyjątkiem benzynowego wariantu 2,6 litra, wszystkie jednostki napędowe legitymowały się czterema cylindrami. Jednego nie można było im jednak odmówić – trwałości. Dotyczyło to zwłaszcza odmian wysokoprężnych, które, choć anemiczne, były w stanie pokonać niebotyczne dystanse. To jednak nie wystarczyło, żeby przekonać dobrze sytuowanych, dojrzałych klientów.

Najwyraźniej Mercedes zrozumiał, że grupy docelowej musi szukać wśród młodszych odbiorców. W 1983 roku firma pokazała, że “Baby-Benz” może być nie tylko bardzo komfortowy, ale i szybki. Mercedes zaprosił kilka wyścigowych legend na tor Nurburgring, oddając do ich dyspozycji samochody wyposażone w 185-konny silnik 2,3 litra. Najwyraźniej, strategia marketerów okazała się trafiona.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia