Jazda na światłach przeciwmgłowych – o czym należy pamiętać?

1301

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda na światłach przeciwmgłowych

Jazda na światłach przeciwmgłowych jest ściśle regulowana przepisami kodeksu ruchu drogowego. Niestety, wielu kierowców nadal o tym zapomina

Dodatkowe oświetlenie samochodu, w postaci świateł przeciwmgłowych, jest po to, by go używać, ale nie zawsze i nie w każdej sytuacji drogowej. Widok samochodów oślepiających pozostałych użytkowników dróg jaskrawym czerwonym światłem nie należy do rzadkości. Po części wynika to z samych zapisów zawartych w kodeksie drogowym, których treść niejednokrotnie podlega błędnej interpretacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o obowiązkowe oświetlenie tylne. Warto pamiętać, że jazda na światłach przeciwmgłowych w warunkach, które nie wymagają użycia tego typu oświetlenia, nie tylko naraża kierowców na mandat. Często można usłyszeć szereg niezbyt przyjemnych epitetów ze strony innych kierujących.

Jazda na światłach przeciwmgłowych – tylne obowiązkowo, przednie nie

Jazda na światłach przeciwmgłowych
Jazda na światłach przeciwmgłowych to obowiązek przy znacznie ograniczonej widoczności

Późną jesienią i we wczesnej fazie zimy, mgły nie należą do rzadkości. Szczególnie częste jest zjawisko lokalnych zamgleń, występujących na obszarach leśnych i podmokłych. Bardzo częstą reakcją kierowców jest włączanie świateł drogowych w sytuacji, gdy spada przejrzystość powietrza. To ewidentny błąd. Mocny snop rozświetli mgłę, dodatkowo ograniczając widoczność, zarówno dla kierującego, który używa świateł, jak i dla tych, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka. W takiej sytuacji, należy użyć świateł przeciwmgłowych.

Każdy samochód, obowiązkowo powinien być wyposażony w przynajmniej jedno tylne światło przeciwmgłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takiej sytuacji, element powinien być zamontowany po lewej stronie pojazdu. Jeżeli na wyposażeniu znajdują się dwa światła przeciwmgłowe, prawo narzuca ich symetryczne rozmieszczenie na wysokości minimum 25 cm (od ziemi), ale nie wyżej niż 100 cm.

Nie ma żadnego przepisu, który narzucałby montaż przednich świateł przeciwmgłowych. Szkoda, bo ich przydatność jest bezdyskusyjna. Przeważająca większość samochodów może być wyposażona w takie udogodnienie, choćby w opcji. Na pewno jest to wydatek, który warto ponieść. W przypadku zakupu samochodu na rynku wtórnym, który z fabryki wyszedł bez przednich świateł przeciwmgłowych, warto pokusić się o montaż dedykowanego zestawu na własną rękę. Można też próbować z zestawami uniwersalnymi, czyli montowanymi poza miejscem do tego przewidzianym. W takim przypadku należy pamiętać, że na pasie przednim montujemy symetrycznie dwa reflektory, na wysokości minimum 25 cm nad drogą.

Jazda na światłach przeciwmgłowych – kiedy można, a kiedy nie?

Jazda na światłach przeciwmgłowych
Jazda na światłach przeciwmgłowych jest ściśle regulowana przepisami

Przepisy kodeksu drogowego stanowią, że tylnych świateł przeciwmgielnych można, a nawet należy używać w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona do odległości mniejszej niż 50 metrów. Praktyka pokazuje, że wielu kierowców ma spory problem z prawidłowym określeniem tej wartości. Nie ma w tym nic dziwnego. Warto przyjąć prostą zasadę. Jeżeli widzisz światła samochodu, który jedzie przed tobą w dość znacznej odległości, nie ma potrzeby użycia oświetlenia przeciwmgłowego. Jeżeli natomiast światła są ledwie widoczne, jest to sygnał, że także twój samochód niezbyt wyraźnie odznacza się na drodze.

Na więcej można sobie pozwolić w przypadku przednich świateł przeciwmgłowych. Prawo dopuszcza stosowanie tego elementu wyposażenia nie tylko w warunkach zamglenia, ale także gdy widoczność ogranicza np. rzęsisty deszcz. Dodatkowo, jazda na światłach przeciwmgłowych, montowanych z przodu, jest dopuszczalna także na krętej drodze, oznaczonej znakiem A3 lub A4 oraz umieszczoną pod nim tabliczką T5.

Samochód nie chce odpalić? Rozwiązanie znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia