Śnieżyca – jak zachować się na drodze?

352

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ostrożnie, spokojnie, bezpiecznie – żadna śnieżyca wtedy nie straszna. Niestety, nie każdy o tym pamięta więc pamiętajmy za siebie i za innych!

Pogoda w Polsce w ostatnich latach jest tak nieprzewidywalna, jak jeszcze nigdy. I dotyczy to zarówno prognoz długoterminowych, jak nawet tych dotyczących najbliższych dni. Mimo pogłosek o tym, że czeka nas sroga i mroźna zima, właściwie nie wiadomo czy już za tydzień na drodze napotka nas śnieżyca – czy może wiosenne słońce w pełni. Prawdopodobnie to właśnie dlatego przy każdym niemal, nawet najlżejszym przymrozku i opadach śniegu, większość miast w Polsce nagle staje w ogromnych korkach – po prostu nie umiemy się zachować.

śnieżyca

Zima zaskakuje drogowców

I to nagminnie. Jest to już chyba taka świecka tradycja, że – mimo przygotowań, przetargów, magazynów pełnych soli i piachu oraz zatankowanych pod korek pługów śnieżnych, śnieżyca zaskakuje drogowców. Tak było, jest i chyba będzie już zawsze. Mimo prognoz, służby zajmujące się odśnieżaniem, zanim wyjadą na drogi, pozwalają kierowcom pobawić się w śniegu. Dopiero jak już lawety zbiorą co swoje, rozpoczyna się oczyszczanie dróg ze śniegu i lodu. Dlatego jeśli nie mamy choć odrobiny pojęcia, jak zachować się na śliskiej nawierzchni i w obliczu padającego ustawicznie śniegu, ciężko jest utrzymać auto bez uszczerbku na karoserii…

Gołoledź

Śnieżyca to nie jedyna plaga, jaka może nas dotknąć w czasie zimy. Deszcz, śnieg i mgła zamarzające natychmiast po opadnięciu na asfalt są przyczyną niezliczonej ilości wypadków drogowych. Kiedy lód równomiernie pokryje drogę, trudno jest odróżnić go od zwykłej wilgoci. Na śliskiej nawierzchni nie ma szans na precyzyjne reakcje, dlatego należy zachować spokój. Unikanie gwałtownych manewrów to podstawowa zasada. Ruchy kierownicy powinny być płynne i delikatne. Zbyt ostre przyspieszenie lub hamowanie z pewnością spotka się z brakiem reakcji – lub przeciwnie – z utratą stabilności i panowania nad kierownicą. Aby uniknąć zablokowania kół, włączy się samoczynnie system ABS – jeżeli go nie ma, tylko pulsacyjne hamowanie i brak ruchów kierownicą może uratować sytuację.

Śnieg, dużo śniegu

Pierwszą rzeczą, od której należy rozpocząć jazdę podczas intensywnych opadów śniegu, jest dokładne odśnieżenie auta. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na przednie i tylne wycieraczki. Pióra muszą pozostać czyste – aby dokładnie zbierać śnieg z szyb. Jeżeli jest mróz, spływając po nagrzanej szybie śnieg może zamarzać na piórach wycieraczek – może być konieczne zatrzymanie i ponowne ich oczyszczenie.

śnieżyca

Jeżeli prowadzimy pojazd w warunkach ograniczonej widoczności, należy z pewnością dostosować prędkość do warunków jazdy. Należy również zachować odpowiedni odstęp od innych pojazdów – tak aby w razie nagłej potrzeby zdążyć zareagować, na przykład hamowaniem. Wszelkie hamowanie warto rozpocząć od hamowania silnikiem.

W przypadku boksowania kół w zaspie śnieżnej, warto zachować szczególny spokój – zbyt szybkie obracanie się opony skutkuje wyłącznie większym zagłębieniem w śniegu. Śnieżyca to nic przyjemnego – ale nerwy w niczym nie pomogą. Należy ponadto pamiętać o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi. Nawet, jeśli sami zadbamy o bezpieczne poruszanie się po ulicy, może zdarzyć się kierowca który o tym nie pomyślał. Jest na to jedynie złota rada starożytnych Azteków – oczy dookoła głowy. Ostrożnie, spokojnie, bezpiecznie – żadna śnieżyca wtedy nie straszna. Powodzenia!

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/parkomaty-niezgodne-prawem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia