Rajd Dakar tuż tuż – czy Polacy powalczą o zwycięstwo ?

356

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rajd Dakar

Rajd Dakar tuż tuż – czy Polacy powalczą o zwycięstwo ?

Za niecały miesiąc, a dokładniej w Święto Trzech Króli zacznie się już okrągła, czterdziesta edycja kultowego Rajdu Dakar. Na uważanym, za najtrudniejszą próbę terenową na świecie rajdzie weźmie udział 337 załóg. Wśród nich pojawią się zawodnicy z Orlen Team – pierwszego, profesjonalnego zespołu ze ścisłej światowej czołówki reprezentujący czerwono-białych w rajdach terenowych. Na trasie zadebiutują w zupełnie nowej odsłonie –  nowym i szybszym Mini John Cooperem Works Rally.

Rajd Dakar

Rajd Dakar z Orlen Team

Jako reprezentanci Orlen Team na blisko 9000 km trasie wystąpią Kuba Przygoński z pilotem Tomem Colsoulą  – „Już po raz 18. Orlen Team pojawi się na starcie najtrudniejszego rajdu świata. W tym roku na Dakar wysyłamy mniejszy, ale bardzo silny zespół. Liczymy na kolejny świetny wynik Kuby Przygońskiego, który po rewelacyjnym sezonie pokazał, że może ścigać się z najlepszymi. Młody motocyklista Maciek Giemza, który pod okiem Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora rozwija swój talent, jedzie zbierać doświadczenia, ale może nas pozytywnie zaskoczyć wynikiem, szczególnie wśród debiutantów”mówił Michał Skuza, Dyrektor Biura Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN. 

Rajd Dakar

Dla Kuby jest to już 9 start w topowym rajdzie. Zawodnik ORLEN Team rozpoczął swoją przygodę z rajdem w 2009, rywalizując na motocyklu KTM. 5 lat pózniej odniósł wielki sukces wpisując się na najwyższe zdobyte w historii startów polskich motocyklistów 6. miejsce. Podczas bardzo udanego sezonu 2017, reprezentant Polski razem ze swoim pilotem Tomem Coulsulem ostatecznie wywalczyli tytuł wicemistrzowski w Pucharze Świata w rajdach terenowych. Czy ten sukces przeniesie się na ekstremalną trasę  na Dakarze? Pomóc w tym ma również ich perełka Mini John Cooper Works Rally.

„W tegorocznej edycji pojedziemy nową konstrukcją Mini, która jest lżejsza o 100 kg i ma większy skok zawieszenia. Dodatkowo skorzystamy z nowych opon. Są to dość istotne zmiany i wierzę, że dzięki temu samochód będzie na tyle konkurencyjny, że pozwoli podjąć wyrównaną walkę z silnym teamem Peugeota.” – powiedział Kuba.

Rajd Dakar i kolejny debiut

Rajd Dakar

Maciek Giemza – to właśnie on po raz pierwszy przejedzie przez ekstremalną trasę w Ameryce Południowej. Młody wychowanek Akademii Orlen Team już w maju, wygrywając klasyfikację debiutantów Dakar Challenge podczas rajdu Merzouga, zapewnił sobie start bez opłat wpisowych w Dakarze. Ale to nie jego jedyny sukces. Po raz pierwszy został Mistrzem Polski w Enduro, , a zajmując czołowe miejsca w kolejnych rundach Mistrzostw Świata Cross Country wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej juniorów. A więc niech jego dobra passa trwa – „Dakar to wielkie wyzwanie i wyjątkowa przygoda dla każdego uczestnika, tym bardziej dla debiutanta. Do startu w tym legendarnym rajdzie podchodzę z pokorą i szacunkiem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdobycie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości” – mówił Giemza

40. Rajd Dakar wystartuje 6 stycznia w Limie. Następnie zawodnicy będą walczyć z bezdrożami w Boliwii, skąd przeniosą się do Argentyny, w której 20 stycznia zakończą Rajd. Będzie on składał się z 14 etapów o łącznej długości ponad 9000 km ( połowa z nich to odcinki specjalne).

Zobacz też Stare ale jare, czyli klasyki na torze

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia