Fiat Coupe – włoski, dwudrzwiowy i po prostu piękny

1104

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat Coupe

Fiat Coupe wyraźnie wyróżnia się na tle nudnego portfolio, które Włosi prezentowali w latach 90.

W swojej historii, włoski producent sygnował swoim logo wiele wspaniałych maszyn, które po latach doczekały się statusu kultowych. Absolutnie wspaniały 8V Vignale, niesamowite Dino czy drapieżne 124 Sport Coupe i 124 Spider – to tylko kilka przykładów, tworzących długą listę klasycznych sportowych Fiatów. W swoich najlepszych latach, włoski producent cieszył się ogromnym uznaniem klientów na całym świecie. Potwierdzały to statystyki sprzedaży – był taki czas, kiedy cała niemiecka konkurencja, z Volkswagenem na czele, mogła Fiatowi co najwyżej czyścić buty. Rynek jednak ewoluował, a Fiat zadawał się nie nadążać za tymi zmianami. Druga połowa 80. i pierwsza 90. to czas poprawnych, ale jakże nudnych konstrukcji, które nie wyróżniały się na tle konkurencji. Czystej krwi sportowe maszyny zniknęły z oferty producenta. Zmieniło się to dopiero w 1993 roku, kiedy światu ukazał się Fiat Coupe.

Fiat Coupe – historia niezwykle udanego modelu

Fiat Coupe
Fiat Coupe – przód

Ostatni dwudrzwiowy model Fiata zjechał z taśmy produkcyjnej w 1985 roku. Był to model 128 3p, mający aż 16-letni staż rynkowy. Na przełomie lat 80. i 90., Włosi ponownie zapragnęli klasycznego coupe w swojej ofercie. Producent ogłosił konkurs na nadwozie nowego modelu. Zacięty bój toczyły ze sobą dwa studia – Centro Stile Fiata oraz Pininfarina. Finalnie, projekt Pininfariny został odrzucony, rzekomo ze względu na zbyt klasyczny charakter. Czy była to dobra decyzja? Cóż, można mieć pewne wątpliwości. Po drobnych zmianach, koncepcja Włochów została okraszona logotypem Peugeota. W 1997 roku, dwudrzwiowa wersja modelu 406 została okrzyknięta najpiękniejszym coupe świata.

Nie ma jednak tego złego. Chris Bangle (tak, ten sam, który odpowiada za projekt BMW E65 i E60), stworzył zjawiskowy samochód, w którym niemal każdy detal emanował włoskim stylem. Pininfarinie pozostawiono wykonanie projektu wnętrza. Włoskie studio wywiązało się z tego zadania na medal. Wyprofilowane, obite mięsistą skórą fotele zapraszają do zajęcia miejsca za kierownicą, gdzie oczom kierowcy ukazuje się kokpit, umiejętnie łączący codzienną praktyczność ze sportową surowością. Wyposażenie auta jest bardzo przyzwoite, a głęboko osadzone wskaźniki i listwy lakierowane w kolorze nadwozia podkreślają wyjątkowy charakter dwudrzwiowego Fiata. Z tyłu znalazło się miejsce na dwuosobową kanapę, ale żaden dorosły osobnik raczej nie zajmie tam miejsca z własnej, niczym nie przymuszonej woli. Produkcja modelu Coupe wystartowała w 1993 roku.

Fiat Coupe – włoski w każdym detalu

Fiat Coupe
Fiat Coupe – wnętrze

Nowy model wyraźnie wyróżniał się na tle ówczesnej oferty Fiata. Modele jak Tipo, Tempra czy Croma mogły się podobać, ale na tle Coupe wyglądały przestarzale. Włoski sportowiec nawet nie próbował udawać, że może być dość praktyczną alternatywą dla kompakta. Jak każdy narcyz, lubił za to obnosić się ze swoimi walorami.

Sylwetka o kształcie klina aż kipi dynamiką. Niemal każdy detal, począwszy od maski i reflektorów, przez boczne przetłoczenia i klamki, na wlewie paliwa i tylnych światłach kończąc, wręcz emanuje sportowym smaczkiem. Chris Bangle miał naprawdę dobry dzień, kiedy kreślił linie Fiata Coupe. Projektant chciał przeforsować aktywny spoiler, otwierany przy określonej prędkości, jednak na to posunięcie Fiat nie wyraził zgody. Szkoda, bo taki detal mógłby dodatkowo podkreślić wyjątkowy charakter Coupe.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia