Chcesz szybciej dojechać do celu? Zwolnij!

0
39

Chcesz szybciej dojechać do celu ? Zwolnij !

Na ogół wydaje nam się, że jeśli chcemy szybciej dojechać z punktu A do punktu B -logicznie- należy jechać szybciej. Jednak jak wykazały badania wykonane na belgijskich autostradach, korki na drogach może zniwelować obniżenie dopuszczalnej prędkości. Jak to możliwe ?

Aby szybciej dojechać do celu i nie stworzyć korków…

szybciej dojechać do celuWedług symulacji wykonanych przez Instytut VIAS na belgijskich drogach obniżenie limitu prędkości – zwłaszcza w czasie dużego natężenia ruchu – w połączeniu z zakazem zmiany pasa ruchu, pozwala zwiększyć średnią prędkość, z jaką poruszają się samochody i skrócić czas podróży. Na ogół kierowcy, którzy chcą szybciej dotrzeć do celu przekraczają dozwoloną prędkość. Paradoksalnie może to utrudnić przebycie całej trasy w wyznaczonym czasie. Dlaczego? Kiedy limity prędkości zmieniają się w zależności od panujących na drodze warunków, każdy pojazd porusza się w podobnym tempie, a co za tym idzie – ruch może być bardziej płynny, ponieważ przepustowość drogi jest lepiej wykorzystywana. O wiele rzadziej pojawia się też konieczność, by zwolnić poniżej dozwolonej prędkości.

W Polsce na razie nie wprowadzono systemu zmiennych ograniczeń prędkości. Na pewno jednak nie należy ignorować istniejących limitów. Czasem może się wydawać, że warunki do jazdy na danym odcinku są wystarczająco dobre, by jechać szybciej niż pozwalają znaki drogowe, na przykład wtedy, gdy droga posiada dwa lub więcej pasów ruchu w jednym kierunku, mimo to nie warto tak postępować. – ” W wielu sytuacjach już przekroczenie prędkości o 10 km/h może sprawić, że w krytycznym momencie pojazd zatrzyma się o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów za daleko i dojdzie do tragedii. Nie warto ryzykować życiem ” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przeczytaj także Nieodśnieżony samochód? Będzie mandat !