Piski paska osprzętu – gdzie leży przyczyna problemu?

798

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Piski paska osprzętu bywają bardzo trudne do wyeliminowania. Jak sobie z nimi poradzić?

Zużyty pasek osprzętu może dawać charakterystyczne objawy, w postaci wyraźnego pisku. Czasami zdarza się jednak, że niepokojące dźwięki nie znikają nawet po wymianie tego elementu na nowy. Jak zatem namierzyć przyczynę problemu i jak sobie z nim poradzić? Piski paska osprzętu mogą być trudne do usunięcia.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy ignorują dźwięki dochodzące z napędu osprzętu. Jest to ewidentny błąd. Unieruchomione peryferii silnika nie będą jedyną konsekwencją zerwanego paska. W niektórych przypadkach, ten może wyrządzić spore szkody w komorze silnika, nie wyłączając z tego zerwania paska rozrządu. Zanim jednak dojdzie do uszkodzenia będącego wynikiem intensywnego tarcia, pod maską nawet mogą pojawić się płomienie. Naprawy tej usterki nie należy odwlekać, jednak nie każdy pisk musi od razu wywoływać niepokój.

Piski paska osprzętu – nie każdy dźwięk jest powodem do niepokoju

Piski paska osprzętu
Piski paska osprzętu mogą mieć różnorakie przyczyny

Piski w obrębie napędu osprzętu powstają w dwóch sytuacjach – gdy zmniejszona jest przyczepność paska względem kół pasowych lub pod wpływem drgań, powstających w pewnym zakresie prędkości obrotowej silnika.

Chwilowe piski zazwyczaj pojawiają się podczas porannego uruchomienia silnika, zwłaszcza przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli niepokojący dźwięk występuje tylko wówczas, gdy silnik jest uruchamiany wraz z wieloma odbiornikami (klimatyzacja, radio, ogrzewanie tylnej szyby), nie ma powodu do obaw, przynajmniej nie od razu. W takiej sytuacji, pisk jest naturalnym objawem poślizgu, będącego efektem dużego obciążenia układu. Jeżeli uruchamianiu nieobciążonego silnika nie towarzyszy żaden nienaturalny dźwięk, wszystko jest w porządku, przynajmniej na razie, póki objawy nie pogłębią się.

Piski paska osprzętu – skąd bierze się problem?

Piski paska osprzętu
Piski paska osprzętu bardzo często wskazują na konieczność niezwłocznej wymiany tego elementu

Pisk może się też pojawić przy ruszaniu z miejsca i przy zmianie biegu. Jeżeli występuje sporadycznie i krótkotrwałe, jest wywołany drganiem paska. Jeżeli jednak niepokojące objawy zaczynają się nasilać, koniecznie należy ustalić ich przyczynę.

Dźwięki, o których mowa, najczęściej są efektem zużycia paska osprzętu. W toku eksploatacji, element ten ulega rozciągnięciu. Bardzo często zdarza się, zwłaszcza w samochodach, w których brakuje osłony silnika, że do układu pasowego dostają się drobne kamyki, które zostają wprasowane w gumową powierzchnię. W takiej sytuacji, przyczepność paska do kół ulega zmniejszeniu, stąd biorą się stałe piski.

Niekiedy zdarza się, że nawet wymiana paska nie eliminuje irytujących dźwięków. Wada nowego elementu? To możliwe, jednak zazwyczaj okazuje się, że przyczyna pisków była inna. Może się okazać, że źródłem hałasu były rolki, prowadząca i/lub napinająca, choć w takim przypadku, nawet średnio doświadczony mechanik od razu powinien rozpoznać przyczynę metodą “na ucho”.

Piski paska alternatora – jeżeli nie pasek, to co?

Winne mogą być też koła pasowe, zwłaszcza w samochodach ze znacznym przebiegiem. Ich powierzchnia, z czasem ulega “wyślizganiu”, przez co pasek wpada w poślizg. Niekiedy dochodzi też do mechanicznych uszkodzeń, zmieniających geometrię kół pasowych. Jak rozpoznać, które z nich jest źródłem pisków? Nie jest to takie łatwe.

Pół biedy, jeżeli za piski odpowiada koło pasowe sprężarki klimatyzacji lub pompy hydraulicznego wspomagania układu kierowniczego. W pierwszym przypadku, dźwięk pojawi się dopiero po włączeniu klimy, w drugim – gdy kierownica znajdzie się w skrajnym położeniu.

Zużyte może być też koło pasowe alternatora, jednak w tym przypadku trudniej jest to stwierdzić. W takiej sytuacji problemem może być samo koło, jak i sprzęgło jednokierunkowe (jeżeli samochód jest wyposażony w takie rozwiązanie). Może się też zdarzyć, że pisk ustąpi po wymianie akumulatora na nowy. Wynika to z faktu, że zużyta “bateria” pobiera znaczne ilości prądu, a gdy zachodzi konieczność uruchomienia dodatkowych odbiorników, obciążenie układu znacząco wzrasta.

Jeżeli nie da się wskazać jednoznacznej przyczyny pisków, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana kolejnych elementów układu. Warto zacząć od paska i elementów prowadzących, w dalszej kolejności skupiając się na kołach pasowych.

Tutaj przeczytasz o przyczynach usterek pasków wieloklinowych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia