Nowy Rok, Nowe przepisy tuż tuż…

364

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe przepisy

Nowy Rok, Nowe przepisy tuż tuż…

Nowy rok będzie przełomowy dla świeżych kierowców. Ale nie tylko, ponieważ zmiana przepisów dotknie również wieloletnich i doświadczonych kierowców.  Już 4 czerwca wejdą nowe przepisy dotyczące zdania prawa jazdy, ale to nie koniec zmian, które zostaną wdrożone wraz z systemem ewidencji kierowców CEPIK 2.0.

Nowe przepisy –  dwuletni okres próbny, zielony listek, egzaminy doszkalające

nowe przepisyKażdy świeży kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy po 4 czerwca musi liczyć się z obowiązującym od tej pory dwuletnim okresem próbnym (liczony jest od dnia odebrania dokumentu). Jeden egzamin to nie wszystko. Między 4. a 8. miesiącem od otrzymania uprawnień zobowiązany będzie także do odbycia kursu doszkalającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kurs ten będzie oczywiście odpłatny, a jego kwota jest trochę wyższa niż samego egzaminu – za teorię zapłacimy 100 zł, a za praktyczną część szkolenia 200 zł.

8 miesięcy katorgi przysporzy nam również obowiązek posiadania zielonego listka na przedniej i tylnej szybie samochodu – za jego brak grozi nam 500 zł mandatu, bez względu czy samochód jest w ogóle nasz. Ale to nadal nie wszystko.  Młody kierowca będzie musiał dostosować do specjalnych limitów prędkości tj. 50km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku gdyby ów zainteresowany chciałby podjąć pracę zarobkową, w której „plastik” jest niezbędny, np. jako kurier czy dostawca pizzy – przez najbliższe 24 miesiące od zdania egzaminu niestety będzie to niemożliwe. W przypadku, gdy chcemy aby nasz okres próbny nie przekroczył 2 lat musimy pamiętać o restrykcyjnym przestrzeganiu przepisów, ponieważ w przypadku gdy popełnimy dwa wykroczenia drogowe Starosta może wydać decyzję o jego wydłużeniu. Wrrr…

Nowe przepisy – nie zredukujemy punktów karnych ?

nowe przepisyTutaj zmiana dotknie nawet tych wieloletnich kierowców, którzy do tej pory mieli możliwość zredukować punkty karne poprzez odbycie tzw. „małych kursów”, które mogły wyeliminować z naszego konta ich aż 6. Zamiast tego, wedle zmian wprowadzony będzie jeden kurs reedukacyjny. Możliwość przystąpienia do niego będzie jedna na 5 lat. Ale nie wtedy kiedy będziemy tego chcieli, a po przekroczeniu magicznej i uciążliwej liczby 24 punktów. Jeśli w ciągu tego okresu, znowu przekroczymy taką ilość punktów, prawo jazdy zostanie nam odebrane i będziemy musieli od nowa przystępować do egzaminu na prawo jazdy. Ale uwaga uwaga ! Oczywiście, zostanie on przeprowadzony na nowych zasadach. Czyli mając uprawnienia do prowadzenia samochodów nawet i lat 20, zostaniemy potraktowani jak nowi kierowcy włączając okres próbny, szkolenie i zielony listek.

Nowe przepisy – będziemy jeździli bez dokumentów ?

nowe przepisyWraz z wprowadzeniem zaostrzonych przepisów trochę delikatności wprowadza Ministerstwo Cyfryzacji poprzez możliwość korzystania z mDokumentów. Mają one wejść w życie w połowie przyszłego roku. Nie muszą zastępować tradycyjnych rozwiązań, ale zdecydowanie pomogą zapominalskim w zabieraniu ze sobą niezbędnych „plastików”. Zgodnie z planem powstanie specjalna aplikacja, na której znajdzie się nasz dowód osobisty, prawo jazdy czy polisa OC.  Lepiej czy gorzej ? Trudno ocenić jakie będą wady i zalety takiego rozwiązania zanim wprowadzone zostanie ono w obieg.

Nowy system CEPIK 2.0 cały czas małymi krokami wkrada się w życie kierowców. Mówiliśmy już o tym na początku listopada kiedy to zmieniły się przepisy dotyczące wykonywania badań diagnostycznych naszych pojazdów. Jak każdy zapewne wie, było z tym nieco problemów, dlatego nadal zastanawiamy się jak poszczególne zmiany zagoszczą w naszej codzienności. Będą trudności czy wszystko zadziała jak potrzeba ?

Przeczytaj także Kierowco, zobacz co się zmieni w przepisach po 13 listopada

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia