Nowy Rok, Nowe przepisy tuż tuż…

0
129
nowe przepisy

Nowy Rok, Nowe przepisy tuż tuż…

Nowy rok będzie przełomowy dla świeżych kierowców. Ale nie tylko, ponieważ zmiana przepisów dotknie również wieloletnich i doświadczonych kierowców.  Już 4 czerwca wejdą nowe przepisy dotyczące zdania prawa jazdy, ale to nie koniec zmian, które zostaną wdrożone wraz z systemem ewidencji kierowców CEPIK 2.0.

Nowe przepisy –  dwuletni okres próbny, zielony listek, egzaminy doszkalające

nowe przepisyKażdy świeży kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy po 4 czerwca musi liczyć się z obowiązującym od tej pory dwuletnim okresem próbnym (liczony jest od dnia odebrania dokumentu). Jeden egzamin to nie wszystko. Między 4. a 8. miesiącem od otrzymania uprawnień zobowiązany będzie także do odbycia kursu doszkalającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kurs ten będzie oczywiście odpłatny, a jego kwota jest trochę wyższa niż samego egzaminu – za teorię zapłacimy 100 zł, a za praktyczną część szkolenia 200 zł.

8 miesięcy katorgi przysporzy nam również obowiązek posiadania zielonego listka na przedniej i tylnej szybie samochodu – za jego brak grozi nam 500 zł mandatu, bez względu czy samochód jest w ogóle nasz. Ale to nadal nie wszystko.  Młody kierowca będzie musiał dostosować do specjalnych limitów prędkości tj. 50km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku gdyby ów zainteresowany chciałby podjąć pracę zarobkową, w której “plastik” jest niezbędny, np. jako kurier czy dostawca pizzy – przez najbliższe 24 miesiące od zdania egzaminu niestety będzie to niemożliwe. W przypadku, gdy chcemy aby nasz okres próbny nie przekroczył 2 lat musimy pamiętać o restrykcyjnym przestrzeganiu przepisów, ponieważ w przypadku gdy popełnimy dwa wykroczenia drogowe Starosta może wydać decyzję o jego wydłużeniu. Wrrr…

Nowe przepisy – nie zredukujemy punktów karnych ?

nowe przepisyTutaj zmiana dotknie nawet tych wieloletnich kierowców, którzy do tej pory mieli możliwość zredukować punkty karne poprzez odbycie tzw. “małych kursów”, które mogły wyeliminować z naszego konta ich aż 6. Zamiast tego, wedle zmian wprowadzony będzie jeden kurs reedukacyjny. Możliwość przystąpienia do niego będzie jedna na 5 lat. Ale nie wtedy kiedy będziemy tego chcieli, a po przekroczeniu magicznej i uciążliwej liczby 24 punktów. Jeśli w ciągu tego okresu, znowu przekroczymy taką ilość punktów, prawo jazdy zostanie nam odebrane i będziemy musieli od nowa przystępować do egzaminu na prawo jazdy. Ale uwaga uwaga ! Oczywiście, zostanie on przeprowadzony na nowych zasadach. Czyli mając uprawnienia do prowadzenia samochodów nawet i lat 20, zostaniemy potraktowani jak nowi kierowcy włączając okres próbny, szkolenie i zielony listek.

Nowe przepisy – będziemy jeździli bez dokumentów ?

nowe przepisyWraz z wprowadzeniem zaostrzonych przepisów trochę delikatności wprowadza Ministerstwo Cyfryzacji poprzez możliwość korzystania z mDokumentów. Mają one wejść w życie w połowie przyszłego roku. Nie muszą zastępować tradycyjnych rozwiązań, ale zdecydowanie pomogą zapominalskim w zabieraniu ze sobą niezbędnych “plastików”. Zgodnie z planem powstanie specjalna aplikacja, na której znajdzie się nasz dowód osobisty, prawo jazdy czy polisa OC.  Lepiej czy gorzej ? Trudno ocenić jakie będą wady i zalety takiego rozwiązania zanim wprowadzone zostanie ono w obieg.

Nowy system CEPIK 2.0 cały czas małymi krokami wkrada się w życie kierowców. Mówiliśmy już o tym na początku listopada kiedy to zmieniły się przepisy dotyczące wykonywania badań diagnostycznych naszych pojazdów. Jak każdy zapewne wie, było z tym nieco problemów, dlatego nadal zastanawiamy się jak poszczególne zmiany zagoszczą w naszej codzienności. Będą trudności czy wszystko zadziała jak potrzeba ?

Przeczytaj także Kierowco, zobacz co się zmieni w przepisach po 13 listopada