Instalacja LPG zimą – jak uniknąć problemów?

572

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Instalacja LPG zimą może być źródłem wielu problemów, jednak każdy z nich jest możliwy do uniknięcia

Okres zimowy stanowi wyzwanie nie tylko dla samochodów napędzanych silnikiem wysokoprężnym, ale także gazem LPG. Do tej pory pogoda oszczędziła nam siarczystych mrozów, te jednak nadejdą, a wraz z nimi – problemy z “gazownią”. Instalacja LPG zimą nie musi jednak być źródłem utrapień, wystarczy odpowiednio przygotować pojazd.

Instalacja LPG zimą – problemy z rozruchem mają źródło w układzie zasilania benzyną

Faktem jest, że samochody zasilane gazem miewają problemy z rozruchem w mroźne dni, jednak sama instalacja LPG nie jest tego bezpośrednią przyczyną. Źródłem są raczej niewłaściwe nawyki kierowców. Nowoczesne instalacje nie pozwalają na uruchomienie jednostki napędowej na gazie. Kierowcy jednak bardzo często utrzymują tylko minimalny poziom benzyny w zbiorniku, co sprzyja kompensacji wilgoci na jego ścianach. Chcesz uniknąć problemów z odpaleniem w mroźny poranek? Utrzymuj poziom benzyny bliski maksimum.

Instalacja LPG zimą – zadbaj o parownik

Instalacja LPG zimą
Instalacja LPG zimą – wymieniając filtry, można uniknąć kosztownej awarii wtrysków

Wiele samochodów wciąż jeszcze wyposażonych jest w instalację starszego typu, w której to kierowca, nie sterownik, decyduje o momencie przełączenia źródła zasilania. Nie warto łasić się na każdą kroplę benzyny, mimo że ta jest ponad dwukrotnie droższa od LPG. Zbyt wczesne przejście na zasilanie gazem lub próba uruchomienia silnika na tym paliwie skończy się oszronieniem parownika i w konsekwencji – jego zniszczeniem. Zresztą, dotyczy to także użytkowników nowszych instalacji. Wyspecjalizowane warsztaty są oblegane przez kierowców, którzy proszą o obniżenie temperatury przełączenia paliwa w sterowniku. Solidny fachowiec przekona klienta, że to błąd.

Instalacja LPG zimą – filtry są szczególnie istotne

Instalacja LPG zimą
Instalacja LPG zimą – nadgorliwość w kwestii oszczędzania benzyny może doprowadzić do zniszczenia parownika

Niska temperatura zewnętrzna powoduje krzepnięcie oleistych zanieczyszczeń, nagromadzonych w układzie zasilania. Powstają one na skutek odparowania paliwa. Pod wpływem niskiej temperatury, oleiste frakcje zmieniają stan skupienia, “sklejając” podzespoły, do których trafiły – parownik, listwa wtryskowa. Aby uniknąć tego typu problemów, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów – fazy ciekłej i lotnej. Zwłaszcza ten ostatni warto wymienić ponownie, jeszcze przed nadejściem mrozów, nawet gdy nie zdążył się jeszcze zabrudzić w stopniu, który kwalifikowałby go do wymiany. Nie jest to kosztowny zabieg, a pozwoli uniknąć wielu problemów.

Pamiętaj, instalacja LPG jest szczególnie wrażliwa na niesprawności w obszarze układu zapłonowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia