Zmora kierowców, czyli jak zachować się w pobliżu tirów?

309

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmora kierowców

Zmora kierowców, czyli jak zachować się w pobliżu tirów?

Zmora kierowcówTiry i ciężarówki – nie są to pojazdy uwielbiane przez kierowców osobówek. Choć często spotykane na drogach, przysparzają nam wiele niepotrzebnych nerwów, szczególnie ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy. Jak więc zachować się, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się tir?

Zmora kierowców – święta zasada, uważajcie na martwe pole

Każdy z kierowców spotkał się napewno z sytuacją kiedy przjeżdżał koło samochodu ciężarowego. Napewno każdy też zauważył jak w pobliżu tria ogranicza się jego pole widzenia.Wiele osób błędnie zakłada, że wysoka pozycja za kierownicą pozwala mu zauważyć wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest tzw. martwe pole w przypadku samochodu ciężarowego znacznej wielkości. Obejmuje ono przestrzeń tuż przed pojazdem i za nim oraz po jego bokach.

Wyprzedzaj z głową

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze i chyba nikt nie ma do tego wątpliwości. Przy wyprzedzaniu samochodów ciężarowych należy również zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim ze wcześniej wspomnianego względu, czyli ograniczenia widoczności. „Nie tylko nie mamy wtedy pewności, co znajduje się przed tym pojazdem, lecz także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania należy sygnalizować odpowiednio wcześnie, nawet w przypadku, gdy manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej. Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie z prawej strony” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Planując wyprzedzanie, trzeba też wziąć pod uwagę długość poprzedzającego pojazdu i upewnić się, czy wystarczy czasu na dokończenie manewru.

Zmora kierowców – tiry, zachowaj szczególną ostrożność na zakrętach

Zmora kierowcówJest to niezbędne na wszelkich zakrętach oraz skrzyżowaniach ze względu na rozmiary samochodów ciężarowych. Powodują one, że potrzebuje on wiele wolnej przestrzeni, by skręcić. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast na przykład próbować go wyminąć. Gdy duży samochód ciężarowy skręca w prawo, istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w obrębie jego martwego pola, może dojść do kolizji.

Zmora kierowców – zachowanie bezpiecznej odległości to podstawa, nie zapominaj o tym

Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy tym pojazdem jest TIR czy duży autobus, dystans powinien być większy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas. Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Woda czy błoto tryskające spod kół samochodu ciężarowego mogą na kilka sekund całkowicie odebrać widoczność mniejszym autom – podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu

Przeczytaj również o tegorocznej Akcji Prędkość

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia