Ubezpieczenie – Stłuczka i co dalej?
Chwila nieuwagi, sporo hałasu i stało się! Oto przydarzyła ci się stłuczka! Tak zwyczajowo nazywamy kolizję drogową, czyli zdarzenie, w którym nikt poważnie nie ucierpiał, a poniesiono straty materialne. W sytuacji gdyby jeden z uczestników kolizji odniósł obrażenia, wtedy mówimy o wypadku drogowym i niezbędne jest wezwanie odpowiednich służb.
Bezpieczeństwo i spokój
Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników kolizji. Stłuczka to emocje, ale staraj się je trzymać na wodzy. Unoszenie się, krzyk w niczym nie pomogą. Teraz najważniejsze jest by trafnie ocenić sytuację i podejmować właściwe działania.
Czy są poszkodowani?
Sprawdź czy w wyniku kolizji ktoś ucierpiał. To istotne z punktu widzenia kolejnych podejmowanych działań. O stłuczce, czyli kolizji drogowej mówimy, gdy nie ma rannych ani ofiar i ten przypadek teraz rozpatrujemy. Zatem gdy już sprawdziłeś, że wszyscy są cali i zdrowi, jeśli to możliwe to postaw samochód w takim miejscu by nie blokować ruchu innym uczestnikom ruchu. Przypominam, że jeśli ktokolwiek ucierpiał w wyniku zdarzenia albo są ofiary śmiertelne, wtedy nie wolno ruszać pojazdów z miejsca zdarzenia.
Zabezpiecz miejsce kolizji
Jeśli pojazdy w jakikolwiek sposób mogą utrudniać ruch, włącz światłą awaryjne oraz oznacz miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym. Pamiętaj o obowiązkowym założeniu kamizelki odblaskowej. W Kamizelki powinni być wyposażeni wszyscy, którzy poruszają się w miejscu gdzie miała miejsce stłuczka.
Wezwanie policji czy oświadczenie?
Jeśli nie ma wątpliwości, co do sprawcy kolizji to wystarczy spisanie oświadczenia o kolizji. Druk taki powinieneś wozić ze sobą w samochodzie, w Internecie można znaleźć wiele wzorów oświadczeń po kolizji. Jeśli nie masz druku to oświadczenie można spisać na zwykłej kartce. Istotne jest by w oświadczeniu znalazły się następujące informacje:
– dane osobowe wszystkich kierowców: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer prawa jazdy, adres zameldowania, nr telefonu kontaktowego,
– dane pojazdów: marka, model, numer rejestracyjny,
– dane polis ubezpieczenia OC komunikacyjnego: numer polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
– opis zdarzenia i opis uszkodzeń pojazdów – jak najdokładniejszy, może być uzupełniony o rysunki lub zdjęcia z miejsca zdarzenia.
– dane świadków – imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer prawa jazdy, adres zameldowania, nr telefonu kontaktowego
– podpisy uczestników zdarzenia i świadków (jeżeli są).
Wezwanie policji jest niezbędne, jeśli w wyniku stłuczki ucierpieli ludzie, uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Jeżeli auto jest poważnie uszkodzone wezwij pomoc drogową. Na tym etapie warto sprawdzić czy posiadasz Aassistance, bo może się okazać, że w ramach tej usługi możesz skorzystać z autoholowania.
Ubezpieczenie – Stłuczka i zgłaszanie szkody
Ostatnim krokiem po zdarzeniu jest zgłoszenie szkody. Należy to zrobić niezwłocznie. Poinformuj swojego ubezpieczyciela, że miała miejsce stłuczka. Numer telefonu znajdziesz na swojej polisie, a także na stronie internetowej każdego z ubezpieczycieli.