Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy!

0
38
Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy!

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy, gdyż może to być poważne zagrożenie na drodze. Nawigacja samochodowa wiadomo, że ułatwia życie całej masie kierowców. Jest ona przydatna i spokojnie zaprowadzi nas z punktu A do punktu B, ale… No właśnie ale, z badań wynika, że kierowcy na obsługę nawigacji poświęcają ok. 5% czasu podróży, co oznacza trzy minuty podczas godzinnej trasy. Mało? Tyle wystarczy by mogło dojść do wypadku. W Europie wypadki spowodowane rozproszeniem uwagi to aż 10 – 30 %. Jak mądrze korzystać z tego urządzenia?

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy- zatrzymaj się i zaplanuj trasę

Niby banalne – podczas jazdy nie używać sprzętu elektronicznego. Wystarczy, że spojrzysz na telefon sprawdzić czy nie dostałeś żadnej wiadomości a na ulicę wyjdzie pieszy. Co z tego, że Ty masz pierwszeństwo i że nie było pasów, to Ty odpowiadasz za to że doprowadzisz do wypadku. Nawet jeśli według prawa nie będzie udowodniona Twoja wina, to i tak to Ty potrąciłeś pieszego. A gdybyś tak nie spojrzał na telefon, zdążyłbyś zahamować albo chociaż zareagować. To samo tyczy się nawigacji tej na telefonie jak i tej tradycyjnej. Gdy pojazd jest w ruchu, kierowca nie powinien zajmować się wpisywaniem adresu do nawigacji czy modyfikacją zaplanowanej trasy. Jeżeli podczas jazdy trzeba zmienić ustawienia urządzenia może to zrobić pasażer, a jeśli jedziemy sami to powinniśmy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i dopiero wtedy zaplanować dalszą podróż.

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy- aktualizacja map

Nawigacja jak każde inne urządzenie nawet jeżeli używa się jej poprawnie może wprowadzić kierowców w błąd. Niebezpiecznie jest też korzystać z nawigacji bez aktualizacji map. Może być tak, że w organizacji ruchu wprowadzono zmiany, nawigacja podpowiada kierowcy aby zjechał, skręcił, zawrócił w nieodpowiednim miejscu co bywa ryzykowne. Nie należy ślepo jechać za wskazówkami nawigacji tylko patrzeć na drogę i na na znaki jakie przy tej drodze się znajdują. Nawigacja nie zwalnia kierowców z myślenia! Siedząc za kółkiem cały czas trzeba być czujnym i ostrożnym. Patrzeć na drogę a nie tylko ją widzieć.

Przeczytaj także Moto Orkiestra 2018 z nowym rekordem