Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at – downsizing?

786

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

Suzuki postanowiło w zeszłym roku odświeżyć wygląd S-Crossa w związku z nową gamą silnikową. Czas modernizacji modelu nadchodzi ale skoro nowe serce to i nowa skórka. Piszę skórka bo lifting jest raczej kosmetyczny poza napędem. Postawiono na takie detale jak nowa atrapa chłodnicy czy światła natomiast silnik to strzał w dziesiątkę. Teraz mamy więcej mocy i więcej momentu a więc dynamiki. Dla zwykłego użytkownika ważne jest to że jest po prostu ciszej bo niższe obroty doładowanego silnika dają wytchnienie uszom. W ofercie są dwa boosterjety, litrowy i 1400 cm3, my testowaliśmy tą większą jednostkę i frajda jest naprawdę duża bo auto lekkie a silnik żwawy aż nadto. Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at to stary dobry znajomy.

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at – Silnik/napęd

Silnik 1400cm3 z doładowaniem turbosprężarką czyni cuda w porównaniu z poprzednim atmosferycznym 1600. Może to niewielki downsizing ale skuteczny, oczywiście bezpośrednim następcą 1600 jest boosterjet 1.0 o mniejszej mocy ale i wadze ale z większym momentem. My testujemy 140KM i 220Nm, moment dostępny już od 1500 obr/min czyli jak w dieslu co ciekawe moc mamy już przy 5500 obr/min. Przy tych parametrach konieczność kręcenia go powyżej 3500 obr/min jest żadna w normalnej eksploatacji. To będzie miało decydujący wpływ na trwałość jednostki. Silnik jest sprzężony z sutomatem sześciobiegowym sprawnie zmieniającym biegi i dbającym o jak najlepszy dobór przełożeń. Szkoda że tylko 6 biegowy, napęd jest realizowany na koła przednie, tył jest dopędzany sprzęgłem wiskotycznym więc spalanie normalnie jest jak w przednionapędówce. Mimo 4×4 masa auta to tylko 1270kg i ma potężny wpływ na dynamikę, ekonomię ale i na hamowanie!!! Tak, nawet na zimówkach udało nam się zatrzymać auto poniżej 40m ze 100km/h.

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

 

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at  – Zawieszenie/koła

Zawieszenie jest klasyczne czyli przód kolumny MacPhersona z tyłu belka skrętna więc są to elementy trwałe nie przysparzające kłopotów eksploatacyjnych jak zawieszenia wielowahaczowe ale zapewnia komfort i dobre trzymanie się drogi. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu zwykłe i koła 215/55×17 co powoduje dodatkowe zwiększenie przyczepności ale nie zaobserwowaliśmy zwiększonego hałasu jaki zwykle dobywa się z niskoprofilowych kół do wnętrza kabiny. Jazda daje dużo radości jedyne zastrzeżenie jakie mamy to układ kierowniczy, jest zbyt bezpośredni i czuły przez co auto w koleinach a takie występują często na polskich drogach, trochę pływa i jedyna rada to zamówić koła o wyższym profilu.

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

 

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at – Ekonomia

Moje odczucie jest takie że raczej nie warto przerabiać auta na gaz bo średnie zużycie z testu wyszło nam 6,1L/100km co zawdzięczamy też niskiej masie auta więc szkoda marnować miejsca na butlę z gazem tym bardziej że silnik jest doładowany i ma wtrysk bezpośredni. Oczywiście jeśli macie zamiar robić więcej jak 25tys km rocznie to gaz należy rozważyć. Jedno jest pewne, auto jest trwałe i bezawaryjne więc warto go wybrać do firmowych wojaży. Pomoże nam w tej decyzji gwarancja rozszerzalna do 5 lat.

Suzuki SX4 S-Cross Boosterjet 4wd 6at

zapoznaj się z poprzednim silnikiem atmosferycznym w S-Crossie

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia