Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.1

317

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne – co należy o nich wiedzieć?

Jeszcze niedawno nikt nie myślał, że motoryzacja elektryczna tak zwojuje świat. Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji? Co to są samochody elektryczne? Ile można przejechać takim samochodem? Jak się go ładuje? Czy działa podczas opadów deszczu czy śniegu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w pierwszej części poradnika.

Samochody elektryczne – VISION E pierwszym samochodem elektrycznym Škoda

ŠKODA do 2025 roku będzie dysponowała w swojej gamie pięcioma elektrycznymi modelami w różnych segmentach rynku. SUPERB jako pierwszy zadebiutuje już w 2019 roku z napędem hybrydowym plug – in. Zaraz po nim VISION E – w pełni elektryczny samochód w historii marki. Większość kierowców zastanawia się nad tym jak zmieni się napęd elektryczny, jak zmieni ich przyzwyczajenia oraz jak zmieni się korzystanie z samochodu. Dla rozwiania wątpliwości odpowiadamy na te pytania.

Samochody elektryczne

Jaka jest różnica między samochodem elektrycznym a hybrydą typu plug-in?

Oba samochody więcej różni niż łączy. Jedynym podobieństwem jest to, że zarówno jeden, jak i drugi wyposażony jest w gniazdo, przez które ładuje się obecne w pojeździe akumulatory. No więc czym się różnią? Hybrydy typu plug-in łączą silnik spalinowy z elektrycznym, który można ładować w czasie jazdy lup po podłączeniu do zewnętrznego źródła energii. Dziś najbardziej zaawansowane z hybryd typu plug-in potrafią bardzo efektywnie zarządzać energią, maksymalizując wykorzystanie silnika elektrycznego. Do tego celu angażują na przykład analizę topografii trasy przejazdu i planują z wyprzedzeniem, w których miejscach wydajniejsze będzie wykorzystanie silnika spalinowego, w których elektrycznego, a w których połączona siła obydwóch. Strategia ta pozwala maksymalnie ograniczyć zużycie paliwa i możliwie najdłużej korzystać z cichego napędu elektrycznego na przykład w większym ruchu miejskim.
Samochody elektryczne z kolei napędzane są wyłącznie energią elektryczną. Ich akumulatory mają znacznie większą pojemność, dzięki czemu korzystając tylko z tego alternatywnego źródła energii mogą dojechać na jednym ładowaniu nawet dziesięć razy dalej niż hybrydy typu plug-in.

Samochody elektryczne

Gdzie można ładować akumulatory samochodów elektrycznych i jak długo to trwa?

Samochód tego typu można ładować kablem z ładowarką jak każde inne urządzenie elektryczne. Poziom energii w samochodzie elektrycznym można uzupełnić poprzez podłączenie go do typowego gniazdka z prądem, ale to stosunkowo mało wydajne rozwiązanie – każda godzina ładowania przekłada się na przejechanie 10-15 km. Wystarczy to do naładowania przez noc mniejszego samochodu z akumulatorami gwarantującymi zasięg w granicach 100-200 km. Innym, lepszym rozwiązaniem jest gniazdo 16A, które jest w większości domów i garaży. Pozwala ono na uzupełnienie w ciągu godziny energii wystarczającej do przejechania około 50 km. Silniejsze gniazda 32A obecne w hotelach bądź na stacjach ładowania pozwalają zwiększyć ładowanie samochodu dwukrotnie. Najsilniejsze stacje szybkiego ładowania, o mocy od 40 do 135 kW, pozwalają w ciągu godziny uzupełnić energię wystarczającą na przejechanie setek kilometrów.

Samochody elektryczne

Czy można ładować samochód elektryczny podczas opadów deszczu czy śniegu?

Tak, samochód elektryczny można ładować w deszczu lub śniegu bez obaw o porażenie prądem czy uszkodzenie instalacji. Niebezpiecznym sytuacjom zapobiega kilka poziomów zabezpieczeń obecnych zarówno po stronie samochodu, jak i ładowarki. Prąd nie przepłynie przez kable, póki wtyczka nie zostanie poprawnie zainstalowana i połączona z gniazdem i póki systemy w samochodzie i ładowarce nie będą miały całkowitej pewności, że wszystko jest gotowe.
Gdy ładowanie zostanie zakończone, przepływ prądu zostanie zatrzymany zanim kierowca zacznie wyjmować wtyczkę z gniazda. Szczelne zamknięcie gniazda pozwala także myć samochód tego typu na wszelkiego rodzaju myjniach bez żadnych ograniczeń. Warto też wspomnieć, że gdyby samochód elektryczny wpadł do stawu lub basenu, nie stanie się nic przebywającym w nim rybom lub ludziom.

Przeczytaj o Mercedes CLK GTR srebrna strzała z homologacją drogową

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia