Transport żywych zwierząt – kiedy mandat?

1181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

transport żywych zwierząt

Policja – lub inna służba – może posiłkować się konkretnymi zapisami Ustawy, aby nałożyć sankcje za niewłaściwie wykonywany transport żywych zwierząt

W niektórych województwach trwają ferie, w innych za moment się zaczną. Jest to czas wyjazdów – tych krajowych i tych dalekobieżnych. Ci, którzy wyjeżdżają całymi rodzinami, bardzo często zabierają ze sobą całkiem równoprawnych członków rodziny, którymi są zwierzaki. Psy, koty, świnki morskie, papugi, węże – każdy z pupili przewożony autem osobowym w sposób nieodpowiedni, może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Kiedy za transport żywych zwierząt można dostać mandat? Na podstawie jakich przepisów? Sprawdź:

Transport żywych zwierząt w kodeksie drogowym

Dobra wiadomość jest taka, że w kodeksie drogowym nie ma ani słowa na temat przewożenia zwierząt. Ani małych, ani dużych, ani średnich. Nic. Dlatego jedynie ciekawostką bywają zdjęcia widziane w internecie, z owcą lub nawet krową na tylnej kanapie osobówki. Kierowca, przewożąc żywe zwierzę, właściwie nie naraża się na konsekwencje, ponieważ żaden z przepisów nie reguluje tej materii wprost. Czy to oznacza, że transport żywych zwierząt samochodem osobowym jest dopuszczalny w każdych warunkach i w każdy sposób? Oczywiście, że nie. Podstawowym uwarunkowaniem jest w oczywisty sposób, zdrowy rozsądek. Ale nie tylko.

transport żywych zwierząt

Mandat – podstawa prawna

Policja – lub inna służba – może posiłkować się konkretnymi zapisami Ustawy, aby nałożyć sankcje za niewłaściwie wykonywany transport żywych zwierząt. Oczywiście, ciągle mamy na myśli przewóz zwierząt domowych autem osobowym. Otóż art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego nakłada obowiązek używania pojazdu w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe lub poza nim. Oznacza to, że przewożenie nawet małego pieska luzem, gdy podczas jazdy istnieje niebezpieczeństwo że nagłe jego zachowanie może wpłynąć na bezpieczeństwo – będzie wykroczeniem. Kwestia ta jest, niestety, subiektywnie oceniana przez partol zatrzymujący takiego kierowcę.

Jak więc przewozić zwierzęta? Bezpiecznie, oczywiście. Najlepiej w specjalnie do tego celu zaprojektowanych urządzeniach – boksach transportowych, pudłach, dedykowanych dla zwierząt szelkach lub matach – przy przewozie większych pupili. Zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym będą tu głównymi wytycznymi. Warto o tym pamiętać.

Czytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/znizki-paliwo-karte-duzej-rodziny

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia