Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania i domu?

299

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania i domu?

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu Polaków, w które inwestujemy oszczędności, a często wspomagając się kredytem. Planujemy, że nieruchomość będzie naszym wkładem w przyszłość dzieci albo zabezpieczeniem na przyszłość. Aby te plany nie uległy nagłej zmianie z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, warto zdecydować się na ubezpieczanie mieszkania i domu.

dobre ubezpieczenie mieszkania

Jakie elementy można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia mieszkania i domu?

Zwykle ubezpieczenia nieruchomości składają się z trzech podstawowych elementów: ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych, ubezpieczenia od kradzieży i rozboju oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oprócz tego w zależności od wybranego towarzystwa możemy dokupić ochronę prawną, assistance lub ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zdarzenia losowe – co to jest?

Ubezpieczenie mieszkania i domu zwykle, jako podstawowy element obejmuje ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych. O ile określenie „Ognia” nie wymaga większych wyjaśnień, o tyle „zdarzenia losowe” mogą budzić niepewność. Są to następstwa różnych żywiołów na przykład silny wiatr, powódź czy grad. Zdarzenia losowe obejmują bardzo często również inne zdarzenia, m.in. zalanie (np. z pękniętego wężyka pod umywalką), przepięcie czy uderzenie pioruna, upadek drzew lub masztów czy upadek pojazdu lądowego (np. samochód w wyniku poślizgu wypadający z drogi i uderzający w ubezpieczony budynek). Warto ubezpieczać majątek od zdarzeń losowych, bo nawet, jeśli otrzymamy zasiłek od rządu, to będzie to wielokrotnie mniej niż wynosi wartość szkody.

Kradzież z włamaniem i zwykła

Najczęściej klienci pytają o ubezpieczenie majątku od kradzieży. Tu należy pamiętać, że zwykle ubezpieczenie mieszkania i domu obejmuje kradzież z włamaniem, czyli taką, do której doszło na skutek sforsowania przez włamywacza zabezpieczeń, np. zamka w drzwiach, wyważenia okna, itd. W sytuacji, gdy złodziej użył ukradzionych wcześniej kluczy albo wszedł przez niezamknięte drzwi, mówimy o kradzieży zwykłej, która nie jest objęta ubezpieczeniem.

dobre ubezpieczenie mieszkania

Dobre ubezpieczenie mieszkania – jakie mienie może objąć polisa ?

Ubezpieczenie mieszkania i domu może objąć tzw. mury, czyli konstrukcję budynku z instalacjami, dachem, itd. Możemy ubezpieczyć elementy stałe, czyli to wszystko, co jest na stałe związane z budynkiem, np. zabudowy łazienkowe (wanny, brodziki, armatura), grzejniki, stałe zabudowy meblowe (np. kuchnia czy szafy w sypialni), powłoki malarskie, porycia ścian, sufitów i podłóg, stolarka drzwiowa. Ubezpieczeniu mogą podlegać również ruchomości domowe, czyli wszystkie rzeczy ruchome, których jesteśmy posiadaczami, np. meble, sprzęt RTV i AGD, odzież, książki, itd.

To na ile mam to wszystko ubezpieczyć?

Aby określić sumę ubezpieczenia należy się zastanowić, jaka może być maksymalna kwota, jaka będzie nam niezbędna by w razie pożaru lub zalania odnowić mieszkanie i doprowadzić je do stanu, co najmniej tak dobrego, jaki był tuż przed zdarzeniem. Nie warto zaniżać w szczególności wartości nieruchomości, gdyż w razie nieszczęścia otrzymamy proporcjonalnie mniejsze odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem należy przeanalizować, co złodzieje mogą ukraść lub zniszczyć i określić wartość tego mienia.

Dobre ubezpieczenie mieszkania – OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie mieszkania i domu bardzo często obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jest to niedoceniany element, choć niezwykle istotny w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę innej osobie, np. zalejemy mieszkanie sąsiadowi. Posiadając OC możemy liczyć na to, że w ww. sytuacji nasz ubezpieczyciel pokryje koszty likwidacji szkody i nie będziemy musieli sięgać do własnej kieszeni by zadośćuczynić sąsiadowi. Szerzej o OC w kolejnym artykule.

Może Cię zaciekawić Ubezpieczenie – Stłuczka i co dalej?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia