Star 200 – ikona ze Starachowic

628

Star 200 – na przestrzeni lat, producent wprowadził kilka modyfikacji

Star 200
2. Star 200

Fabryka w Starachowicach produkowała “dwusetkę” od 1976 do 1994 roku. W tym czasie, polski wół roboczy doczekał się kilku zmian konstrukcyjnych, zarówno kosmetycznych, jak i mechanicznych. W 1982 roku, starachowicka ciężarówka doczekała się gruntownej modernizacji wnętrza. Płyta pilśniowa została zastąpiona bardziej praktycznym tworzywem, przed oczami kierowcy znalazł się nowy zestaw wskaźników. Nowe były też fotele i maty antypoślizgowe.

W tym samym roku wprowadzono też kilka modyfikacji zewnętrznych. Drzwi zostały skrócone, a zapożyczone z Fiata 126p klamki, powędrowały nieco niżej. Szybę czołową zaczęły oczyszczać trzy wycieraczki, przeszłością stały się umieszczone nad nią wloty powietrza i klapka wlewu cieczy chłodzącej. W 1986 roku producent zmodernizował osłonę silnika, dach zyskał głębsze przetłoczenie, pojawiły się też nowe błotniki.

Z biegiem czasu, w ofercie pojawił się zmodernizowany silnik S359M. Jednostka była wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa. W początkowej fazie produkcji, aluminiowy kadłub silnika był odlewany na Węgrzech. Dopiero w późniejszej fazie produkcji zaczęto stosować żeliwny odpowiednik, wytwarzany w Polsce. Konstrukcja przewidywała zastosowanie siedmiu łożysk, na których osadzony został wał korbowy. Głowica została podzielona na trzy wykonane z żeliwa segmenty, z których każdy obsługiwał dwa cylindry. Układ zasilania – pompa paliwa oraz wtryskiwacze – pochodziły z zakładów WSK Mielec. W “dwusetce” montowany był też 125-konny silnik SW-400. Jednostka była produkowana na licencji angielskich zakładów Leyland Motors.

Star 200 – w linii modelowej pojawiły się dwie wersje terenowe

Star 244
Star 244

Co ciekawe, model podstawowy nie był pierwszym przedstawicielem linii 200, który trafił do produkcji. W 1973 roki, wyprzedziła go terenowa wersja Star 266, a wynikało to z zapotrzebowania, jakie przedstawiała armia. Jako rozwinięcie modelu 66, terenowy przedstawiciel linii 200 bardzo dzielnie radził sobie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Głębokość brodzenia do głębokości 1,8 metra i możliwość podjazdu pod wzniesienie o 76-procentowym nachyleniu to wartości, które zagwarantowały trzyosiowemu Starowi udział w misjach pokojowych ONZ-etu. Polska ciężarówka stanęła też na linii startu najsłynniejszego rajdu terenowego – Paryż-Dakar.

Star 266
Star 266

W 1975 roku, w ofercie pojawił się Star 244. Kabina została zapożyczona z modelu 200, natomiast mechanika, w tym mosty napędowe z 266-ki. Model ten stanowił podstawę do budowy pojazdów specjalnego przeznaczenia, między innymi wozów strażackich. Wersje terenowe były produkowane znacznie dłużej niż model podstawowy, bo aż do 2000 roku.

Mimo że Star 200 był produkowany aż do 1994 roku, już w latach 80-tych zaczął wykazywać istotne braki względem konkurencji. Z tego właśnie powodu, firma ze Starachowic zdecydowała się rozpocząć produkcję znacznie nowocześniejszego modelu Star 1142, faktycznego następcy “dwusetki”.

grafika tytułowa: CC BY-SA 2.0; autor: photobeppus; źródło: wikimedia

1.CC BY-SA 2.0; autor: photobeppus; źródło: wikimedia 

2. CC BY-SA 2.0; autor: photobeppus; źródło: wikimedia