Kontrola prędkości cz.1-nowe urządzenia nie takie idealne

619

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kontrola prędkości cz.1 – nowe urządzenia nie takie idealne

Prędkość. To właśnie ona jest główną przyczyną wystawiania nieszczęsnych mandatów, które z przyzwoitości przyjmujemy. Chyba żaden kierowca nie znajdzie się w stanie euforii, gdy jego portfel w ciągu chwili zmniejsza się o nawet pareset złotych, a za to zasila się konto z punktami karnymi. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia pomiarowe były bardzo precyzyjne, a ważniejsze – by umożliwiały identyfikację pojazdu mierzonego. Proste? No właśnie nie za bardzo… Nie w przypadku kontrola prędkości przeprowadzana jest sprzętem,  który może wpakować niewinnego kierowcę w tarapaty. A niestety tak często bywa…

kontrola prędkości

Niedawno Policja została wzbogacona o nowe, wyczekiwane radary z możliwością identyfikacji pojazdu – LTI 20/20 TRU Cam. Urządzenie to zarejestruje cały pomiar, jednak nie tylko prędkość będzie wyłapywana przez funkcjonariuszy – lidar pozwoli nałożyć mandat za brak zapiętych pasów czy rozmowę przez telefon.

Kontrola prędkości wykonywana LTI 20/20 TRU Cam będzie kolejna walką nie fair ?

kontrola prędkościLTI 20/20 TRU Cam. Kosz jednej sztuki to prawie 34 tysiące złotych. Jego największą zaletą jest możliwość pomiaru prędkości na całym odcinku wykonywanej kontroli. Dodatkowo pozwala na kontrolowanie obu kierunków ruchu, nawet gdy te mają różne ograniczenia prędkości. Piraci drogowi muszą teraz trzymać się na baczności, bo wchodzenie w dyskusję z policjantem, który ma dowód, że to właśnie nasz samochód poruszał się z niedozwoloną prędkością staje się bezsensowny. Jednak nie każdy jest piratem drogowym, a raczej nie uwierzę, że każdy kierowca zawsze jeździ z prędkością jaka znajduje się na znakach drogowych.

Do tej pory razem z Anuluj Mandat walczyliśmy o to, aby uświadomić Wam, że używane dotychczas mierniki nie są używane legalnie, a mandaty które dostawaliśmy to było robienie kierowców w bambuko… Sposób na szybki zarobek. Efektem tego był nadmierny napływ spraw o odrzucenie przyjęcia mandatów do sądów. Nagle zrobił się z tego wielki problem, bo sądy – zamiast zajmować się sprawami ważnymi- codziennie rozliczały kierowców z domniemanego przekroczenia prędkości. No ale racja, wszystko przecież aby na drogach było bezpieczniej… Problem narastał i narastał, ponieważ zaczęło męczyć to już samych funkcjonariuszy, którzy musieli się stawić na każdej sprawie. A wyrok często padał na korzyść oskarżonego. Doszło to tego, że nareszcie Polska Policja została wyposażona w nowe radary. Wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt…

Wśród danych wytwórcy znajdziemy informację, ze urządzenie wykonuje zdjęcia samochodów w maksymalnej odległości 100 m. Jednak GUM zatwierdził, że urządzenie może mierzyć pojazd oddalony o 1200m. Skąd taka różnica? Oczywiście, że może zmierzyć jednak wtedy nie będzie to materiałem dowodowym, bo nie zrobi oczekiwanego zdjęcia pojazdu z takiej odległości. Ale przecież jest napisane, że może-no to może, w czym problem? Czyli powtórka z rozrywki. Z takiej odległości wiązka lasera rzuca promień około 6 metrów.  A więc, mimo szkoleń które przejdą policjanci co do użytkowania tego sprzętu, trudno będzie wycelować przy tak dużej odległości w jeden konkretny pojazd.

Kontrola prędkości – co z Iskrą i Ultralyte ?

kontrola prędkościAle do rzeczy. LTI 20/20 TRU Cam posiada Zatwierdzenie Typu wydane przez Główny Urząd miar i jest jedynym ręcznym miernikiem prędkości spełniającym wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dn. 17 lutego 2014r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. poz. 281).

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 17 lutego 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych

5. 1. Konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona.

2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1, powinno być spełnione również w przypadku, gdy wykonuje się pomiar prędkości pojazdu jadącego w grupie pojazdów, lub w przypadku, gdy pojazd ten wymija, omija lub wyprzedza inny pojazd.

3. W przypadku niespełnienia wymagania, o którym mowa w ust. 1, przyrząd nie powinien wskazywać i rejestrować wyniku pomiaru prędkości.

§ 6. 1. Konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać odróżnianie kierunku ruchu pojazdu, którego prędkość została zmierzona.

2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy prędkościomierza kontrolnego przeznaczonego do wykonywania pomiarów prędkości pojazdów poruszających się wyłącznie w jednym kierunku ruchu.

A co z uwielbianymi przez kierowców radarami Ikra-1 oraz  ULTRALYTE LTI 20-20? Niestety nadal są w użytku, a wraz z zakupem nowych radarów mają pomalutku znikać. Czy to się stanie? Kiedy zmieni się łapanie kierowców dla kasy, a zacznie się prawdziwe kontrolowanie dla poprawy bezpieczeństwa ?

Przeczytaj również Nowy Rok, Nowe przepisy tuż tuż…

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia