Od lutego za mandat zapłacimy kartą.

201

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od lutego za mandat zapłacimy kartą. Nowe przepisy już obowiązują

Od dziś za mandat zapłacimy kartą. Funkcjonariusze ruchu drogowego oprócz alkomatów i swojego standardowego wyposażenia, będą posiadać również terminale płatnicze. Rewolucja w drogówce? Z pewnością będzie to większa wygoda dla obywateli. Wreszcie będziemy mogli zapomnieć o wypełnianiu druczków i oczekiwaniu w kolejce na poczcie. Terminale w radiowozach są również sposobem na szybsze ściąganie mandatów. Od 1 lutego kierowcy w całym kraju będą mogli zapłacić za mandat kartą.

Za mandat zapłacimy kartą – nowe przepisy już ułatwią nam życie?

Od kiedy płatność kartami stała się popularna, wielu Polaków całkowicie zrezygnowało z noszenia przy sobie gotówki. Nic więc dziwnego, że posłowie już od wielu miesięcy pracowali nad ustawą, dzięki, której za mandat zapłacimy kartą. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku  umożliwia taki rodzaj płatności. Zgodnie z nim teraz wszystkie służby mogą być wyposażone w urządzenia płatnicze.

Już od początku roku wybrane oddziały drogówki zostały wyposażone w nowoczesne terminale. Urządzenia pojawiły się m.in. w opolskiej drogówce, która od 5 stycznia, jako pierwsza w Polsce, mogła przekonać się o przydatności urządzeń.

Dzięki nowoczesnym terminalom za mandat zapłacimy kartą już w chwili przyjmowania mandatu, bez żadnych dodatkowych formalności. Kierowca nie tylko nie traci czasu na realizację przelewu, lecz także nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Nowoczesne rozwiązanie okazało się również bardzo przydatne w przypadku wykroczeń popełnionych przez obcokrajowców. Wcześniej policjanci musieli udać się z kierowcą z innego kraju do kantoru lub do bankomatu. Od teraz wszystko można załatwić szybciej i łatwiej.

Za mandat zapłacimy kartą – 2000 terminali w całym kraju

Za mandat zapłacimy kartą - 3W pierwszym etapie wdrażania programu policja zostanie wyposażona w 2000 terminali płatniczych, które zostaną rozdysponowane w jednostkach w całym kraju. Koszt jednego urządzenia to ok. 800 zł, więc inwestycja w 2000 sztuk wyniosła ok. 1 600 000 złotych. Nasuwa się więc pytanie: jak szybko inwestycja w płatności online się zwróci? Szybsza i skuteczniejsza ściągalność mandatów z pewnością będzie równoznaczna z częstszą obecnością policjantów na drogach.

W Polsce nadal najczęstszym wykroczeniem jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości, za które możemy otrzymać kare grzywny od 50 do 500 zł. Jakie wykroczenia zdarzają nam się równie często?

  • Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu
  • Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy
  • Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa
  • Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych
  • Niestosowanie się do znaków drogowych

Za każde z wymienionych wykroczeń zapłacimy od 50 do 350 złotych.

Za mandat zapłacimy kartą – wygoda czy szybsza ściągalność mandatów?

Płacąc kartą nie odczuwamy utraty gotówki, tak jak ma to miejsce w przypadku płatności gotówką. Bardzo możliwe, że dzięki temu kierowcy będą mieli mniej oporów w płaceniu mandatów i chętniej będą za nie płacić kartą. Z tej perspektywy wygląda na to, że nowa technologia w drogówce przyniesie nam same korzyści.

Policjanci jednak podkreślają, że jest to jedynie alternatywa do tradycyjnych płatności. Nadal więc możemy poprosić funkcjonariusza o druczek.

Przeczytaj również:

Ojciec Tadeusz Rydzyk – tajemnicze samochody duchownego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia