Toyota e-Palette – autonomiczny pojazd przyszłości

0
98
toyota e-palette

Co może wyjść ze współpracy Pizza Hut, Ubera, Mazdy i Amazona? Toyota e-Palette właśnie pokazała swoje najnowsze dziecko.

W czasach, gdy autonomiczne samochody, przejechawszy już grubo ponad milion kilometrów, nadal znajdują się w fazie testów, Toyota postanowiła zaprezentować kolejny taki futurystyczny model. I choć praktyka pokazuje iż dla pełnego bezpieczeństwa na drodze niezbędna jest jednak kontrola żywego kierowcy, Toyota e-Palette to pojazd zaprojektowany, by jeździć samodzielnie. Ale nie to jest jego unikalną cechą. Zdalne zarządzanie kokpitem to zaledwie skrawek rewolucyjnej innowacyjności tego modelu. Kluczem ma być jego uniwersalność.

Toyota e-Palette: wizja przyszłości

Choć japoński producent zapewniał na targach CES w Las Vegas że Toyota e-Palette jest modelem na „tu i teraz”, nie wydaje się by świat motoryzacyjny dziś uwierzył w tą wizję. Tym niemniej, projekt koncepcyjnego auta jaki został zaprezentowany, wygląda całkiem poważnie – i zaciekawia wielością rozwiązań. Model e-Palette ma być samochodem uniwersalnym, dostosowującym się do aktualnych potrzeb użytkownika w ciągu sekundy. Akio Toyoda – CEO koncernu, ma jasno sprecyzowaną wizję przyszłości i wyraźnie widać, że dąży do jej zrealizowania. Toyoda stoi na stanowisku, że świat motoryzacji przechodzi właśnie gigantyczną transformację za sprawą rozwijających się technologii których nie sposób nie wykorzystać. Są to: napęd elektryczny, autonomiczne prowadzenie oraz zarządzanie pojazdem w chmurze. Toyota e-Palette łączy te elementy.

toyota e-palette toyota e-palette toyota e-palette

Toyota e-Palette – uniwersalność i wygoda

Kluczem do sukcesu nowego modelu ma być nie tylko zastosowanie elektrycznego napędu i połączenie go z autonomicznym prowadzeniem, które jest w pełni konfigurowalne w chmurze. Zdalne zarządzanie i możliwość przemieszczania się bez udziału kierowcy to rzeczywiście atut – ale dziś już nie innowacja – choć dotychczas nikt nie zaproponował auta autonomicznego tych rozmiarów (e-Palette w zależności od wersji ma mieć od 4 do 7 metrów długości). Dlatego Toyota e-Palette oferuje uniwersalność. Może służyć jako powierzchnia biurowa, a za chwilę jako punkt obsługi klienta. Szybka zmiana wystroju zamieni pojazd w dostawczaka, wystarczy chwila by uzyskać funkcjonalność food-trucka. Toyota ma w planach tworzenie całych flot tych aut, łatwych do modułowej zmiany i w pełni zarządzanych w chmurze. Od komunikacji miejskiej aż po transport towarów.

Koncepcję opracowano we współpracy z Mazdą, Amazonem, Uberem i Pizza Hut. To pokazuje, jak bardzo uniwersalny będzie nowy autonomiczny samochód ze stajni Toyoty. Przyszłosć zbliża się nieuchronnie…

Czytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/cepik-juz-dziala-wszyscy-gotowi