Oltcit Club – Niechlubna legenda Karpat

4715

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oltcit Club – Eksport bez sukcesów

Oltcit Club był eksportowany do bardzo wielu państw. Obok Polski, Jugosławii, Czechosłowacji, Węgier i Bułgarii, znalazły się miejsca tak egzotyczne, jak Costa Rica, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Kolumbia, Wenezuela, czy Jordania, Syria i Egipt.

Oltcit Club
Citroen Axel w najbogatszej wersji

Od 1984 roku, jako Citroen Axel, Oltcit Club trafia na Zachód. Na tamtejszych rynkach dostępna była wersje Enterprise, czyli dwumiejscowy „vatowóz”. Eksportowe wersje miały szerokie plastikowe zderzaki, a dolna część nadwozia przeważnie miała plastikowe nakładki. Stosunkowo częstym dodatkiem były również aluminiowe felgi, takie same, jak w Citroenach Visa, z ogumieniem metrycznym Michelin TRX. Problemem, mimo nadzoru Francuzów, pozostawała jakość. Średnio na każdy egzemplarz przypadały naprawy gwarancyjne o wartości 100$. Na rynkach Francji, Austrii, Holandii, Belgii i Włoch sprzedano 60 184 egzemplarze Citroenów Axel. Sprzedaż odbywała się w latach 1984 -1988.

Oltcit Club – Powolna śmierć

W przeciwieństwie do Geniusza Karpat, Oltcita czekała długa i powolna śmierć. W roku 1990, Citroen zdecydował się zrezygnować z dalszej współpracy. Jednym z powodów tej decyzji było wprowadzanie do produkcji Oltcita komponentów Dacii, co nie zostało uzgodnione z Francuzami. Dramatycznie spadały jakość i tempo produkcji. Rok 1991 zamknął się wynikiem zaledwie 20 tysięcy egzemplarzy. Zakład został przejęty przez państwo.

W 1994 roku doszło do prywatyzacji firmy. Nazwa Oltcit Club zniknęła z rumuńskiego rynku. Od tej pory produkty z Craiovej nazywano Oltena. Jeszcze w tym samym roku wkroczył do akcji gracz z Azji – Daewoo. Zmieniono wtedy nazwę na Roade. W 1996, po zmianie nazwy zakładów na SC Axa SA Craiova, produkcję dawnego Oltcita wygaszono, gdyż przynosiła około 1500$ straty na każdym egzemplarzu. Podobno przejęciem produkcji Oltcita była zainteresowana firma SC Mecatim SA z Timisoary. Z planów jednak nic nie wyszło. Podobnie zresztą, jak w przypadku kontrahenta z Urugwaju. Łączna produkcja zamknęła się liczbą około 157 tysięcy Oltcitów, nie wliczając 60 tysięcy egzemplarzy Citroenów Axel.

Obecnie Oltcit jest gatunkiem na wymarciu, nawet w swojej ojczyźnie, w przeciwieństwie do Dacii, której nawet stare modele mają się dobrze. W ofertach z popularnego portalu ogłoszeniowego jest dostępnych zaledwie około 10 ofert w Rumunii. W Polsce oferty pojawiają się jeszcze rzadziej, często z rąk pierwszych właścicieli, ze znikomymi przebiegami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia