Filtr cząstek stałych DPF – konsekwencje jego usunięcia

5644

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

DPF czyli filtr cząstek stałych

DPF czyli filtr cząstek stałych – konsekwencje jego usunięcia

Obecnie w procesie produkcji samochodów bardzo duży nacisk stawia się na ekologię. Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem środowiska jest ograniczanie emisji spalin do atmosfery poprzez montowanie urządzenia jakim jest  filtr cząstek stałych, w skrócie DPF. Jego zadaniem  jest wyłapywanie cząsteczek sadzy, która znajduje się w spalinach, a następne wypalenie ich we wnętrzu filtra. W efekcie spaliny, które wydostają się na zewnątrz są mniej szkodliwe dla środowiska. Stosowanie filtrów DPF poza ochroną środowiska, przynosi też pewne wady. Przede wszystkim po pewnym czasie filtr się zapycha, a jego wymiana to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Czy wiesz jak rozpoznać zapchany dpf objawy? Dlatego wielu użytkowników decyduje się na usunięcie tego filtra. Ale czy słusznie postępujemy usuwając go?

DPF czyli filtr cząstek stałych - przekrój
DPF czyli filtr cząstek stałych – przekrój

DPF czyli filtr cząstek stałych – negatywne skutki jego usunięcia

Na samym początku należy wspomnieć, że usuwanie filtra cząstek stałych z naszego samochodu jest nielegalne. Pomimo tego nie brakuje warsztatów, które w swojej ofercie mają taką usługę. Sam zabieg usunięcia musi zostać przeprowadzony w odpowiedni sposób. Nie wystarczy tutaj zwykłe, fizyczne wycięcie filtra. Koniecznym warunkiem jest także wyłączenie obsługi filtra przez komputer sterujący naszego samochodu. W tym celu mechanicy bardzo często stosują pirackie oprogramowania, które w konsekwencji mogą uszkodzić komputer sterujący samochodu. Jeżeli komputer będzie odczytywał nieprawidłowe parametry, w niektórych przypadkach nasz silnik może zachowywać się w nieprawidłowy sposób. Kolejnym minusem jest to, że po usunięciu w większym stopniu zanieczyszczamy środowisko, ponieważ z naszego układu wydechowego wydostaje się do atmosfery więcej szkodliwych związków niż w przypadku gdy mamy zamontowany filtr DPF.

DPF czyli filtr cząstek stałych - przekrój 2
DPF czyli filtr cząstek stałych – przekrój 2

DPF czyli filtr cząstek stałych – pozytywne skutki jego usunięcia

Wycinanie filtra cząstek stałych przynosi też kilka pozytywnych skutków. Ważne jest to, aby zabieg ten był wykonany profesjonalnie. W takim przypadku przede wszystkim zwiększą się osiągi naszego samochodu oraz uzyskamy prawidłowe smarowanie silnika. Inna korzyść o jakiej wspominają mechanicy to fakt, że po wycięciu filtra DPF unikniemy problemu z rozrzedzeniem oleju silnikowego przez wyciekające paliwo. Warto mieć na uwadze fakt, że korzyści te uzyskamy jedynie w momencie wycięcia niesprawnego filtra. Pozostawienie w układzie sprawnego filtra nie wpłynie na zmianę parametrów pracy silnika. Filtr cząstek stałych – kary za jego usunięcie

DPF czyli filtr cząstek stałych – konsekwencje prawne jego usunięcia

Obecnie posłowie pracują nad projektem, który ma na celu ograniczenie procederu wycinania filtrów DPF. Przede wszystkim kary za to będą nakładane zarówno na kierowcę, ale także na warsztat, który taką usługę oferuje. Policjanci będą mogli skontrolować nasz samochód pod kątem wycinaniafiltra cząstek stałych. W wypadku wykrycia nieprawidłowości możemy stracić dowód rejestracyjny, a nasz pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu. Warunkiem ponownego dopuszczenia do ruchu będzie ponowne zamontowanie filtra DPF.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia