Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.2

1158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.2

Elektromobilność zółwim tempem zdobywa nasz rynek. Dziś kontynuujemy przewodnik, w którym dowiecie się jakie są wady i zalety samochodów napędzanych elektrycznością. Co warto wiedzieć i co wziąć pod uwagę jeśli zdecydujemy się na kupno auta z przyszłościowym napędem. Wraz z rozrostem świata eko-motoryzacyjnego pojawia się więcej pytań i wątpliwości. My je rozwiewamy – w tej części o stereotypach dotyczących akumulatorów, ich bezpieczeństwa oraz wpływu tego typu napędów na charakter prowadzenia auta.

Samochody elektryczne

Jak samochody elektryczne znoszą mroźną zimę?

Samochody elektryczneChoć elektromobilność nadal jest nowością na naszych drogach, jej historia sięga już kilkuset wiosen. Pierwszy silnik elektryczny na jednym ładowaniu mógł przejechać niecałe 50 km. Wraz z jej rozwojem, auta z napędem alternatywnym są coraz bardziej komfortowe. Pozwalają przejechać dłuższą trasę bez konieczności postoju na ładowanie. Oczywiście początkowo to Elon Musk z Teslą zwojował rynek, bo to ona była królową w tej dziedzinie. Ale konkurencja, nawet europejska, stara się chociaż trochę dorównać kroku. Przykładem jest studialny model Skody Vision E, który posiada przewidywany zasięg do 500 km.

Zima jest uciążliwą porą roku dla kierowców. I tak jak w przypadku samochodów spalinowych, których zapotrzebowanie na paliwo rośnie w tym okresie, tak samo samochody elektryczne potrzebują więcej energii. Efektywniejsza praca silnika elektrycznego oznacza, że nie wytwarza on przy pracy tyle ciepła co jego spalinowy odpowiednik, co z kolei
zwiększa zużycie energii potrzebne do ogrzania kabiny. Dodatkowego ogrzewania wymagają zimą także akumulatory, które dla zachowania swoich właściwości muszą być utrzymywane w określonym przedziale temperatury. Jednak i na to znajdą się rozwiązania. Kabinę można na przykład ogrzać w czasie ładowania, ograniczając potrzebne do tego zużycie energii w czasie jazdy. Zaawansowane systemy ogrzewania w nowoczesnych samochodach elektrycznych są niezwykle wydajne, dzięki czemu ich pobór energii
nie jest aż tak odczuwalny.

Jaką wytrzymałość mają samochody elektryczne – Ile km jazdy i cyklów ładowań wytrzyma jeden akumulator?

Samochody elektryczneJest to dość istotna kwestia. Samochody elektryczne są dość dużym wydatkiem. Jednocześnie posiadamy dość mały bagaż doświadczeń jeśli chodzi o rzeczywistą żywotność aut z napędem alternatywnym. Jednak doświadczenie z krajów szerzej korzystających z tego typu napędu pokazuje, że akumulatory zachowują od 75% do 90% swojej pojemności nawet przy przebiegu 200-300 tys. km. Ponadto,wraz z rozwojem elektromobilności, koszt wymiany akumulatorów w autach elektrycznych drastycznie spada. Akumulatory mogą być wymieniane modułami, a gwarancje i umowy serwisowe coraz bardziej obniżają koszty w tym obrębie. Akumulatory, które nie nadają się już do użytku w samochodzie, cały czas są bardzo przydatne w lokalnych społecznościach i w przemyśle. Z uzdatnianiem akumulatorów coraz skuteczniej radzi sobie rozwijany w tym zakresie recykling. I tak jak tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe w samochodach z silnikami spalinowymi mogą być już uzdatnione w blisko 100%, tak proces ten w samochodach elektrycznych jest dużo bardziej wymagający – jednak pozwala na odzyskanie najbardziej wartościowych surowców.

Czy samochody elektryczne nie stwarzają dodatkowego zagrożenia w czasie wypadku?

Samochody elektryczneKażdy samochód przed wejściem do produkcji przechodzi wiele testów zderzeniowych i homologacyjnych. Tak samo jest i w przypadku samochodów elektrycznych. Co ważne, akumulatory w tych autach nie stwarzają ryzyka wybuch przy uderzeniu. Równie istotnym faktem jest to, że nie ma tutaj sprzęgła, skrzyni biegów czy paliwa, którego wyciek jest najczęstszym powodem pożarów w wypadkach samochodowych. Co z tego wynika – „elektryki” mają mniej podzespołów, a to ogranicza ryzyko pogorszenia skutków zderzenia.

Akumulatory są całkowicie odizolowane od pozostałych podzespołów, więc przy naruszeniu konstrukcji cały system napędowy jest rozłączany. Posiadają one także swój własny układ chłodzenia. Co więcej, należy pamiętać że akumulatory dysponują wysokim poziomem oporu cieplnego. Więc nawet w przypadku ich prawie niemożliwego zapłonu, proces ich spalania ma znacznie spokojniejszy przebieg. Jednak jak wszędzie zawsze są dwie strony medalu- tutaj również. Jeśli doszłoby do pożaru, dużo trudniej je ugasić, a można to robić tylko z użyciem czystej wody, zachowując przy tym większy dystans.

Jak wygląda jazda samochodami elektrycznymi?

Prowadzenie auta elektrycznego niczym praktycznie nie różni się od kierowania tradycyjnym, spalinowym samochodem ze skrzynią automatyczną – dwa pedały (gaz, hamulec) oraz cztery przełożenia, czyli P, N, R oraz D. Jeśli chodzi jednak o samą jazdę – nie zakłóca jej żaden dzwięk ani wibiracje silnika, a pedał gazu od razu reaguje na zamiar przyśpieszenia, bez zawachania, opóznienia czy przerw – które mają miejsce w przypadku zmiany biegów w samochodach z silnikiem spalinowym. Podobnie jak w hybrydach silniki elektryczne mają zdolność do odzyskiwania energii z hamowania. To przekłada się na mniejsze zużycie zacisków i tarcz. Samochody elektryczne długo kojarzono z dużą wagą, ale wraz z postępującym rozwojem technologii odstępuje się od tego stereotypu. Nowe, kompaktowe akumulatory są nie tylko coraz lżejsze, ale i umożliwiają lepsze rozłożenie mas przesuwając się możliwie najbliżej w stronę środka ciężkości samochodu, co z kolei ma pozytywny wpływ na jego właściwości jezdne.

Przeczytaj część pierwszą poradnika

Poznaj nowego Volkswagena ID.5

zadbaj o bezpieczeństwo, pijani na drodze – jak uniknąć problemów

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia