Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.3

252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.3

Samochody elektryczneDziś prezentujemy Wam ostatnią część poradnika, w którym dowiecie się wszystkich najistotniejszych kwestii dotyczących pojazdów z napędem alternetywnym. Elektromobilność w Polsce jest dopiero „noworodkiem” i trudno uwierzyć, że w krajach takich jak Norwegia czy Kanada, samochody elektryczne na drogach są powszechnym zjawiskiem. Choć cena ma tutaj ogromne, a można nawet stwierdzić – największe znaczenie – nie da się uniknąć jej rozwoju na rynku. Powstaje więc pytanie, czy oprócz ochrony środowiska i znacznie niższych kosztów eksploatacji istnieją inne zalety, które pozwolą nam przekonać się do tego typu napędu?

Samochody elektryczne – czy akumulatory zainstalowane w samochodzie „nie zabierają” miejsca w kabinie?

I tutaj pojawia się zaskoczenie, bo jest dokładnie na odwrót. Właśnie dzięki temu przestronność wnętrza to jeden z większych atutów samochodów elektrycznych. Faktem jest, że im auto posiada większy zasięg możliwy do pokonania na jednym ładowaniu- tym więcej akumulatorów potrzeba. Jednak są one umieszczane w podłodze samochodu tak, aby nie zabierały zbędnego miejsca. Nie tylko ogranicza to ich wpływ na ukształtowanie kabiny, ale i obniża środek ciężkości, co pozytywnie wpływa na właściwości jezdne. Elektryczny układ napędowy zajmuje dużo mniej miejsca niż jego spalinowy odpowiednik.

Samochody elektryczne – system jazdy autonomicznej

Samochody elektryczneAutonomiczne samochody są przyszłością motoryzacji. Podobnie jak samochody z napędem elektrycznym. Nie należy jednak mylić tych dwóch pojęć. Autonomia prowadzenia została podzielona na pięć umownych stopni, w ramach których auto jest w stanie zastępować kierowcę – obecnie praktycznie w każdych czynnościach. Pierwszy i drugi stopień polega na wspomaganiu utrzymania zadanej prędkości (tempomat) i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych użytkowników drogi. Posiada go już niemal każdy nowy samochód. Aby uzyskać trzeci stopień autonomiczności pojazdu musi od pomagać kierowcy w prowadzeniu pojazdu m.in. w sytuacji gdy oderwie on uwagę od drogi w określonych sytuacjach. Narazie stopień ten blokują przepisy, które obecnie są przygotowywane pod nowe realia motoryzacji. Czwarty i piąty stopień to narazie faza tzw. przygotowań. Samochód będzie mógł sam pokonać całą trasę bez interwencji kierowcy.

Jakie innowacje technologiczne przyniosą samochody elektryczne?

Producenci wykorzystują samochody elektryczne do prezentacji swoich najnowszych osiągnięć. W pojazdach tego typu debiutują technologie, które do tej pory były znane wyłacznie z najbardziej luksusowych segmentów rynku, np. sterowanie pokładowymi systemami poprzez głosy lub gest. W połączeniu z otwartą przestrzenią kabiny i autonomią prowadzenia, samochód elektryczny buduje zupełnie nową jakość podróży. W m.in Skodzie Vision E wyposażenie obejmuje dostępne dla wszystkich pasażerów duże ekrany obsługujące multimedia oraz zdolność bezprzewodowego ładowania urządzeń przenośnych i ich synchronizacji z pokładowymi systemami. Równy podział dużej ilości miejsca pomiędzy wszystkich pasażerów sprawia, że w kabinie nie ma już gorszych i lepszych miejsc do jazdy, a stały dostęp do internetu otwiera nowe możliwości planowania podróży i umilania sobie czasu spędzonego w samochodzie.

Samochody elektryczne – co warto wiedzieć? cz.2

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia