Najbardziej zakorkowane miasta świata

0
78

Najbardziej zakorkowane miasta świata. Jest lepiej niż było?

Korki są zmorą aglomeracji miejskich na całym świecie. Każdego roku spędzamy w nich wiele godzin, które moglibyśmy przeznaczyć na czas spędzony z bliskimi, odpoczynek, sport czy pracę. Przyzwyczailiśmy się do jeżdżenia w korkach, unikania ich, oraz do cierpliwego czekania na możliwość przejazdu. Zanim jednak zaczniemy po raz setny narzekać na korki w naszych miastach, spójrzmy jak wygląda sytuacja za granicą. Okazuje się, że najbardziej zakorkowane miasta świata są w znacznie gorszej sytuacji, niż nasze polskie aglomeracje.

Najbardziej zakorkowane miasta świata – jak to zmierzyć?

Zanim przejdziemy do tego niechlubnego rankingu sprawdźmy, w jaki sposób tworzone jest zestawienie. Firmy realizujące tego typu badania (najbardziej popularne to Inrix oraz TomTom), skupiają uwagę na wielu aspektach, które przyczyniają się do tworzenia korków. Są to m.in.: poziom natężenia ruchu, różne pory dnia i nocy, godziny szczytu, weekendy, a także różne kategorie dróg: centrum miasta, drogi podmiejskie, autostrady. Średnia opublikowana w raporcie wyliczona jest na podstawie jazdy w różnych lokalizacjach oraz w różnym czasie. Aby raport był jak najbardziej miarodajny, dodatkowym uwzględnianym aspektem jest wielkość miast.

Najbardziej zakorkowane miasta świata – lider pozostaje bez zmian

Najbardziej zakorkowane miasta świata - MokswaOd wielu lat niechlubnym liderem wszystkich rankingów jest Moskwa. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, w 2017 roku mieszkańcy Moskwy spędzili w korkach, w godzinach szczytu aż 91 godzin. Łatwo policzyć, że są to niemal 4 dni! Stolica Rosji jest jednym z najbardziej nieprzejezdnych miast świata. Podobno, aby przejechać w korkach z jednego krańca na drugi, należy zarezerwować sobie ok. 2,5 godziny.

Niestety w Rosji nie tylko mieszkańcy stolicy mają problem z gigantycznymi korkami. Jako najbardziej zakorkowane miasta świata zostały zakwalifikowane również: Krasnodar – 57 godzin i 5. Miejsce w zestawieniu, Sankt Petersburg na miejscu szóstym, Soczi (48 godzin, 9 miejsce) oraz Niżny Nowogród – pozycja 10,47 godzin. Na 10 najbardziej zakorkowanych miast, aż 4 znajdują się na terytorium Rosji. Ciekawe czy władze Federacji mają już plan na walkę ze zbyt dużą ilością samochodów.

Najbardziej zakorkowane miasta świata – miejsce II dla Londynu

Najbardziej zakorkowane miasta świata - londynNikogo nie powinien dziwić fakt, że kolejnym miastem w rankingu jest Londyn. Od wielu lat stolica Wielkiej Brytanii uważana jest za najbardziej zakorkowane miasto w Europie. Kierowcy w tym mieście tracą ok. 74 godzin rocznie na stanie w korkach, a więc ponad 3 dni. Dodatkowo warto wspomnieć, że oprócz czasu tracą również mnóstwo pieniędzy z powodu spalonej benzyny. Średnio jest to ponad 2,5 tysiąca funtów na osobę. 2,5 tys. funtów oraz 3 dni to idealny pomysł na odpoczynek w luksusowym hotelu lub weekendowy city break. Niestety raczej nie powinniśmy liczyć, że w najbliższym czasie cokolwiek się zmieni, a czas i pieniądze zostaną w kieszeniach londyńskich kierowców.