Skoda CitiGo 5D 75KM
Najmniejsza Skoda CitiGo 5D 75KM to jeden z trojaczków razem z VW UP oraz Seatem Mii, produkcja identycznych samochodów różniących się jedynie znaczkami i detalami to obniżenie kosztów. Takie obniżenie kosztów nie zawsze jest atrakcyjne, musi jednak być jakiś podział w klasyfikacji. Tak, jest, VW UP jest spozycjonowany najwyżej a Seat Mii najniżej, Skoda tradycyjnie musi trzymać cenę i jakość. Prawda jednak jest taka że Seat w Polsce nie ma dobrej rozpoznawalności a już na pewno nie ma prestiżu. Biorąc pod uwagę że Skoda jest niekwestionowanym numerem jeden na polskim rynku VW UP też nie podskoczy. Rozum więc nie daje wyboru, wybieramy Skodę i już, szkoda tylko że nawet ten mocniejszy silnik jest niewystarczający. Niemniej jednak jest to dobra alternatywa dla Pandy, Skoda jest przestronniejsza i bardziej praktyczna, jedynie ustępuje silnikowo. Szkoda że nie ma w ofercie nawet w wersji Monte Carlo silnika w wersji doładowanej.
A teraz okiem technicznym
Skoda CitiGo 5D 75KM – Silnik/skrzynia
Silnik ma 1 litr pojemności ale jedynie 3 cylindry bo czwarty obcięli księgowi, szkoda że nie ma doładowania. O ile moc 75 koników jest wystarczające o tyle mniej jak 100Nm jest problemem oraz to że do 2tys obrotów mamy go mniej jak 80%. Dramat, nie wyobrażam sobie jak jeździ wersja 60KM, ten mocniejszy powinien być jedyny. Do spokojnego przemieszczania jest wystarczający ale biada temu do wrzuci na pokład 4 osoby i dodatkowo bagaż. Jest to więc auto na zakupy, typowo miejskie albo dla przedstawiciela handlowego, ostudzi jego zapędy. Skrzynia biegów ma 5 przełożeń więc nie jest to auto sportowe, pięć biegów w zupełności wystarcza bo są dobrze zestopniowane. Automatyczna skrzynia jest dostępna jedynie w wersji Monte Carlo.
Skoda CitiGo 5D 75KM – Zawieszenie/koła/hamulce
Oczywiście w zawieszeniu przełomu nie ma, MacPhersony z przodu i belka skrętna z amortyzatorami gazowymi z tyłu. Hamulce z tyłu bębnowe z przodu tarcze wentylowane, specjalnie się nie napracują bo masa auta to miniej jak 1000 kg. To powoduje że zanotowana droga hamowania ze 100km/h na oponach 185/55×15 jest poniżej 39m. W autach miejskich taki wynik jest do przyjęcia natomiast porażający jest fakt obecności opon wielosezonowych. Coraz powszechniej producenci zakładają wielosezonowe opony w autach do sprzedaży. To urąga bezpieczeństwu ale cóż, jedni starają się zwiększać bezpieczeństwo inni szukają tanich rozwiązań.
Skoda CitiGo 5D 75KM – Ekonomia
Tu cuda nie są potrzebne bo i wielkość silnika, masa auta i moc napędu powodują naturalną ekonomię. Normalnie jeżdżąc możemy oczekiwać w mieście 5.6l/100km a w trasie 4.5/100km benzyny 95 oktanów. Nawet jeśli zaszalejemy to zużycie nie przekroczy 8l więc raczej jest przyzwoicie. Ciekawi nas natomiast jakie jest zużycie wersji słabszej, jak znamy realia to identyczne.
https://youtu.be/9Zmpg5-8nuc