Tuning mechaniczny czyli jak poprawić osiągi samochodu

6236

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning mechaniczny

Tuning mechaniczny czyli jak poprawić osiągi samochodu

Tuning kojarzy nam się z całkowitą zmianą wyglądu samochodu lub innego pojazdu. Oprócz tuningu optycznego inaczej zwanym wizualnego czyli takiego, który widać na pierwszy rzut oka jest jeszcze tuning mechaniczny, który zajmuje się tym co niewidoczne, tym co jest pod maską a przede wszystkim sercem pojazdu – silnikiem.

Tuning mechaniczny – co zrobić aby silnik miał większą moc?

W każdym samochodzie można ulepszyć silnik ale nie w każdym to się opłaca. Czasami lepiej jest sprzedać samochód i kupić nowy. Zdarza się tak, że stare samochody są oczkiem w głowie właściciela i za nic w świecie nie chcą się ich pozbywać. Co w takim razie należy zrobić by silnik miał większą moc?

Tuning mechaniczny - silnik
Tuning mechaniczny – silnik

Zanim dobierzemy się do samego silnika zakładając że chcemy go podrasować a nie wymienić to warto zadbać najpierw o pare rzeczy. Pierwszą z nich jest montaż filtra stożkowego, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, które mogłoby uszkodzić silnik. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pracę silnika jest układ dolotowy, w którym też napotykamy na opory.  Plastikowe rury dolotowe zaczęto zmieniać na metalowe o większej średnicy. Przy modyfikacji układu dolotowego musimy dążyć do uzyskania maksymalizacji ilości przepływającego powietrza oraz obniżenia jego temperatury. Zanim ruszymy sam silnik warto przyjrzeć się jeszcze układowi wydechowemu. Układ wydechowy – po pierwsze odprowadza spaliny z silnika, po drugie oczyszcza spaliny a po trzecie wytłumia odgłosy silnika. Co należy zrobić by lepiej współpracował z silnikiem? Można poszerzyć rury wydechowe poprzez które silnik będzie szybciej usuwał niepotrzebne spaliny. Można również zająć się tylko tłumikami, które będą o lepszych parametrach, warto również zainwestować w nowy katalizator.

Tuning mechaniczny - v8
Tuning mechaniczny – v8

Tuning mechaniczny – zakucie silnika

Konkretna zabawa z tuningiem mechanicznym zaczyna się z zakuciem silnika czyli kute tłoki, korbowody, nowe panewki czy wał korbowy. Koszty takiej inwestycji zaczynają się od 8 000 zł wzwyż. Kute tłoki, o którym wspomniałam są lepsze, są wytrzymalsze, są bardziej odporne na wysokie temperatury. Mają również wysoką odporność na uderzenia czy przeciążenia. Gdy już masz nowy dolot, wydech, zakute tłoki – czas na doładowanie. Gdy w silniku jest już turbina – wstawiasz większą. Gdy nie ma – musisz ją dodać. Turbina może rewelacyjnie podnieść moc silnika. Silnik lubi pracować w określonych temperaturach. Nie lubi, gdy jest mu za zimno tym bardziej nie lubi, jak mu jest za gorąco, podnosząc moc silnika trzeba zadbać o jego chłodzenie, montując wydajniejszą chłodnicę lub lepsze wiatraki. Gdy już się uporasz z doładowaniem, dolotem i chłodzeniem wszystkiego, co potrzebne, musisz zająć się wtryskiwaczami. Czasami wymiana na wydajniejsze sama z siebie podnosi moc silnika.

Tuning mechaniczny – czy warto?

Skoro tyle z tym zachodu, tyle pieniędzy wydanych, po co to wszystko? Dla frajdy. Tak jak kobieta lubi się malować, stroić i wydawać na to pieniądze tak facet lubi udoskonalać swoje auto, przecież facet całe życie jest dzieckiem i lubi swoje zabawki tyle że z wiekiem są one coraz droższe. 🙂

Niestety większość facetów jest jak kobiety i tuning kończy się na pudrowaniu czyli zewnętrznym tuningu optycznym. Na rynku widać jak mało jest profesjonalnych warsztatów tuningowych, jest to odzwierciedlenie zapotrzebowania rynku, niestety. Czy ktoś w trakcie tuningu pamięta o bezpieczeństwie? Kto tuninguje opony, felgi, sprężyny i amortyzatory pod kątem trzymania toru jazdy i przyczepności?

Przeczytaj również Tuning optyczny jak się przypodobać

uszkodzony zawór egr to wzrost zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia