Fiat 126p – to też wyjątkowe prototypy

0
1269

Fiat 126p – także z silnikiem Diesla

Fiat 126p
Silnik wysokoprężny w Fiacie 126p

Kryzys paliwowy w latach 80 XX wieku wymusił na konstruktorach wprowadzanie zmian, które miały pomóc Polakom w obejściu kryzysu. Na stacjach benzynowych zaczynało brakować benzyny, za to łatwiej było zdobyć olej napędowy. Wtedy pojawiły się plany, aby wyposażyć Fiata 126p w silnik Diesla. Planowano wykorzystać japońskie jednostki napędowe firmy Kubota. Pod uwagę brano silnik 3 cylindrowy o pojemności 600 centymetrów sześciennych i mocy około 18 koni mechanicznych oraz jednostkę 4 cylindrową o pojemności 800 centymetrów sześciennych i mocy 24 koni mechanicznych. Zdecydowano się na większą jednostkę jednak ostatecznie z powodu zmian geopolitycznych oraz drożejącego japońskiego jena z pomysłu zrezygnowano.

Fiat 126p – pakowna wersja kombi

Fiat 126p
Fiat 126p w wersji kombi

Pracę nad pierwszym prototypem wersji kombi rozpoczęły się w roku 1976. Odpowiedzialnym za ten projekt był inż. Leopold Kuhn. Wprowadzenie nadwozia typu kombi wymusiło na konstruktorach wprowadzenie szeregu zmian zarówno w nadwoziu jak i w jednostce napędowej oraz układzie jezdnym. Dla tej wersji opracowano specjalną wersję silnika o poziomym układzie cylindrów oraz dostosowaną do tej jednostki napędowej korbową skrzynię biegów. Zmieniono też całkowicie podstawowy osprzęt silnika taki jak gaźnik, filtr powietrza i oleju czy układ chłodzenia. Pojemność silnika wynosiła 652 centymetry sześcienne. Dzięki zastosowaniu poziomego układu cylindrów, udało się obniżyć główną pokrywę komory silnika, a to przełożyło się na zwiększenie przestrzeni bagażowej.

Nowa bryła nadwozia wymusiła zwiększenie przedniego rozstawu osi o 10 cm, zaś tylnego o 7 centymetrów. Dzięki temu oprócz zwiększonej przestrzeni bagażowej, pasażerowie też mogli czyć na większy komfort podróżowania. Wzmocniono także tylne zawieszenie. Było to związane ze wzrostem masy całkowitej pojazdu. W nadwoziu typu kombi zastosowano unoszoną do góry tylną klapę bagażnika. Najważniejsza w tym prototypie była jednak przestrzeń ładunkowa. Wynosiła 500 centymetrów sześciennych, a po złożeniu tylnej kanapy wzrastała ona do 1000 centymetrów sześciennych. Oficjalna ładowność wynosiła 4 osoby i 80 kilogramów. Choć Fiat 126p kombi nie wszedł do seryjnej produkcji, to w latach kiedy go zaprojektowano mógł się okazać hitem sprzedaży.

Fiat 126p – silnik chłodzony cieczą

Fiat 126p
Tył Fiata 126p Bis

Choć Fiat 126p Bis nie jest tylko prototypem, ponieważ wszedł do seryjnej produkcji, to warto w tym miejscu wspomnieć o nim kilka słów. Początki tego modelu sięgają roku 1987, kiedy to po raz pierwszy został zaprezentowany na salonie samochodowym we Frankfurcie. Wartym odnotowania jest fakt, że w wersji Bis  zastosowano ponad 800 zmian konstrukcyjnych względem podstawowej wersji Fiata 126p. Zmianie uległ przede wszystkim silnik. Była to jednostka chłodzona cieczą o pojemności 703 centymetrów sześciennych. W efekcie silnik miał moc 25,2 konia mechanicznego. Wraz z zastosowaniem nowej skrzyni biegów oraz chociażby nowego typu gaźnika, samochód był w stanie rozpędzić się do 110 kilometrów na godzinę przy spalaniu na poziomie 5,5 litra na 100 kilometrów. Jednak najważniejszą zaletą Fiata 126p Bis  było to, że miał prawdziwe, działające ogrzewanie. To wszystko dzięki zastosowaniu jednostki napędowej chłodzonej cieczą z wmontowaną w układ chłodzenia nagrzewnicą. Minusem było to, że jednostka napędowa stosunkowo szybko przegrzewała się.

Zmiany dotknęły również nadwozie. Inne ułożenie silnika pozwoliło na zastosowanie nadwozia typu hatchback. Było ono trzydrzwiowe. Zmiany konstrukcyjne pozwoliły wygospodarować także dodatkowy bagażnik. Znajdował się on z tyłu i miał pojemność 110 decymetrów sześciennych. Natomiast po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń ładunkowa wzrastała do 480 decymetrów sześciennych. Dzięki temu Fiat 126p Bis stał się niezwykle funkcjonalnym autem. Dodatkowym udogodnieniem dla kierowcy była większa szyba montowana w tylnej klapie. Poprawiło to znacznie widoczność do tyłu.

Fiat 126p – kabriolet na każdą porę

Fiat 126p
Fiat 126p Cabrio (CC BY-SA 3.0)

Fiat 126p w wersji Cabrio był produkowany przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych BOSMAL w latach 1991-1995 czyli już po przemianach ustrojowych jakie zaszły w Polsce. Warto nadmienić, że model ten nie był przeróbką zwykłego Fiata 126p. Był on na nowo opracowany i częściowo produkowany w zakładach BOSMAL. Aby samochód spełniał obowiązujące w tamtych czasach kryteria wprowadzono szereg zmian konstrukcyjnych. Ze względu na brak sztywnego dachu wzmocniono płytę podłogową, przednie słupki oraz progi. Przepisy bezpieczeństwa wymusiły także dodanie pałąka usztywniającego bezpośrednio za linią drzwi.

Pomimo braku sztywnego dachu auto było dość ciężkie. Dlatego też, za dodatkową opłatą można było zamówić specjalny pakiet, który podnosił moc silnika do 30 koni mechanicznych. Auto w takiej specyfikacji silnikowej rozpędzało się do 110 kilometrów na godzinę. Niestety okres, w którym powstawał Fiat 126p Cabrio to czas kiedy auta z zachodu stawały się coraz bardziej dostępne. To z kolei przełożyło się na małe zainteresowanie polskim kabrioletem. Łącznie wyprodukowano 507 egzemplarzy, z czego aż około 400 trafiło na eksport, głównie do Niemiec.  Pomimo iż nie był to prototyp, warto o nim wspomnieć ze względu na unikatowość tego modelu. Do dzisiaj na życzenie BOSMAL może dokonać analizy pojazdu oraz wystawić certyfikat autentyczności podnoszący jego wartość na rynku wtórnym.

Zobacz też: Duży Fiat 125p – garść ciekawostek