Tuning oświetlenia w samochodzie

1545

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning oświetlenia w samochodzie

Tuning oświetlenia w samochodzie – garść przydatnych informacji

Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów i produktów pozwalających na tuning oświetlenia w samochodzie. Mowa tu zarówno o wymianie lamp w naszym samochodzie, montażu świateł do jazdy dziennej, ale także pod hasłem tuning oświetlenia kryją się różne gadżety, które w bardziej lub mniej efektywny sposób ozdabiają i wyróżniają nasze auto. Przy stosowaniu takich modyfikacji należy pamiętać o tym, że nie wszystkie są zgodne z prawem. W wielu przypadkach podczas kontroli policyjnej narażamy się na utratę dowodu rejestracyjnego, zaś na stacji kontroli pojazdów diagnosta może nie podbić nam badań technicznych. Legalnie montować możemy jedynie produkty, na które pozwalają obowiązujące przepisy i które są homologowane.

Tuning oświetlenia w samochodzie – wymiana fabrycznych lamp

Tuning oświetlenia w samochodzie
Seryjna tylna lampa

Wielu kierowców w celu odmłodzenia swojego samochodu decyduje się na wymianę oraz modyfikację seryjnego oświetlenia. Najczęściej zmieniane są lampy tylne oraz reflektory przednie. Producenci oferują wiele możliwości. W przypadku reflektorów przednich, jeszcze do niedawna bardzo modne było montowanie lamp ksenonowych do modeli, które seryjnie takiego oświetlenia nigdy nie posiadały. Modyfikacje tego typu bardzo często kończyły się utratą dowodu rejestracyjnego, ponieważ tego typu oświetlenie nie posiada stosownej homologacji. Różnej maści zestawy ksenonowe, które można kupić w internecie przynoszą więcej szkód niż pożytku. Co prawda światło emitowane przez reflektory jest jaśniejsze dzięki czemu widzimy więcej, to jednocześnie niejednokrotnie oślepiani są kierowcy jadący z naprzeciwka. Prawidłowo zamontowana instalacja ksenonowa powinna być wyposażona w spryskiwacze reflektorów oraz autopoziomowanie. Są to elementy niezbędne i w przypadku ich braku możemy stracić dowód rejestracyjny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stosowania żarówek ledowych, które nie posiadają stosownej homologacji.

Bardzo często na naszych drogach zobaczyć możemy także aura ze zmienionymi lampami tylnymi. W tym przypadku producenci również oferują szeroki wybór akcesoriów tuningowych. Do niedawna bardzo modne było montowanie lamp typu lexus-look. Wyposażone były one w białe i przezroczyste klosze. Jednak moda przemija i obecnie bardzo modne jest zastępowanie fabrycznych lamp tylnych lampami diodowymi bądź neonowymi. Jest to dość prosty sposób na odmłodzenie naszego auta, lecz nie zawsze tani. Dobry zestaw może kosztować niejednokrotnie więcej niż 1000-1500 złotych. Modyfikacje te są legalne pod warunkiem, że zastosowane lampy mają homologację dopuszczającą je do użytku.

Tuning oświetlenia w samochodzie – światłą do jazdy dziennej

Tuning oświetlenia w samochodzie
Wbudowane wiatła do jazdy dziennej

Samochody produkowane od lutego 2011 roku obowiązkowo muszą być wyposażane w moduł świateł do jazdy dziennej. Jednak po naszych drogach jeździ bardzo dużo aut wyprodukowanych wcześniej, a co za tym idzie nie wyposażonych w światłą do jazdy dziennej. Dlatego wielu kierowców decyduje się na samodzielny montaż tego typu oświetlenia. Jest to legalne pod warunkiem, że zostanie to zrobione w sposób prawidłowy. Możemy spotkać światła do jazdy dziennej wykonane w technologii ledowej, ksenonowej oraz halogenowej. Oczywiście najpopularniejsze są lampki ledowe. Poza homologacją lampy te musza być zamontowane w odpowiedni sposób. Montujemy je na wysokości co najmniej 25 centymetrów od ziemi, ale nie więcej niż 150 centymetrów. Maksymalna odległość od bocznego obrysu auta musi wynosić 40 centymetrów, zaś odległość między lampami nie może być mniejsza niż 60 cntymetrów.

Prawidłowo zamontowane światłą do jazdy dziennej powinny automatycznie włączać się po przekręceniu kluczyka w stacyjce oraz wyłączać w momencie włączenia świateł pozycyjnych, mijania, drogowych oraz przeciwmgłowych. Zgodnie z prawem w momencie włączenia świateł do jazdy dziennej nie muszą zapalać się światła pozycyjne tylne, światła obrysowe oraz podświetlenie rejestracji. Używanie świateł do jazdy dziennej jest jak najbardziej dozwolone pod warunkiem, że posiadają one stosowną homologację. Tego typu oświetlenie ma bardzo jasną barwę światła. Dzięki temu jest widoczne już z daleka za dnia nawet w mocnym słońcu. Zastosowanie świateł do jazdy dziennej niesie za sobą także wiele korzyści. Przede wszystkim pobierają one znacznie mniejszą ilość prądu. Ma to szczególne znaczenie zimą, ponieważ oszczędzamy nasz akumulator, który podczas dużych mrozów nie ma lekko. Dodatkowa korzyść płynąca z takiem modyfikacji, to ograniczenie zużycia paliwa.

Tuning oświetlenia w samochodzie – wyróżnij się z tłumu

Pewna grupa kierowców decyduje się na zamontowanie w samochodzie różnej maści ozdobników świetlnych. Chcą w ten sposób wyróżnić swój samochód z tłumu, szczególnie po zmroku. Do najpopularniejszych gadżetów należą: nakładki na wentyle w kołach, doklejane paski ledowe, świecące nakładki na dysze spryskiwaczy oraz podobne ozdobniki. Po zmroku dają one dość ciekawy efekt wyróżniający nasze auto, jednak należy pamiętać że montaż tego typu oświetlenia jest niezgodny z prawem. W przypadku kontroli policyjnej policjant może zabrać nam dowód rejestracyjny i nakazać demontaż tych ozdobników. Tego typu rozwiązania spisują się idealnie na różnej maści zlotach. Jednak nie nadają się do używania w codziennym ruchu miejskim.

Tuning oświetlenia w samochodzie – kolorowe światła mijania

Tuning oświetlenia w samochodzie
Nowoczesne oświetlenie przednie

Coraz popularniejsze staje się używanie przez kierowców żarówek od świateł mijania w różnych kolorach. Stosowanie tego typu rozwiązań jest legalne pod warunkiem, że żarówki mają homologację dopuszczającą je do użytku. Prawidłowo wykonane żarówki sprawiają, że kierowcy mijający nas z naprzeciwka widzą nasze światła mijania świecące w różnych kolorach. Od niebieskiego po żółty, niebieski lub zielony. Wszystko zależy od koloru jaki wybierzemy. Natomiast z punktu widzenia kierowcy świecą one białym światłem, które oświetla drogę w prawidłowy sposób. Markowe żarówki tego typu charakteryzują się dobrą żywotnością oraz prawidłowymi parametrami świetlnymi.

Odradza się z kolei stosowania nieoryginalnych podróbek, ponieważ nie posiadają one homologacji, a ponadto mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Zakazane jest za to stosowanie kolorowych żarówek do świateł pozycyjnych. W takim przypadku także narażamy się na utratę dowodu rejestracyjnego przy ewentualnej kontroli drogowej. W tym miejscu trzeba wspomnieć także o tym, że w przypadku kierunkowskazów możemy stosować jedynie żarówki świecące na pomarańczowo. Warto o tym pamietać w przypadku sprowadzania auta ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tam auta bardzo często wyposażone są w czerwone kierunkowskazy. Jeżeli będziemy chcieli zarejestrować nasz sprowadzony samochód, będziemy musieli wymienić tylne lampy na te, które są w naszym kraju homologowane.

Jeżeli zamierzamy tuningować oświetlenie w naszym samochodzie musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim róbmy to z głową i nie przesadzajmy. Stosujmy tylko  i wyłącznie żarówki i lampy posiadające stosowną homologację. Jeżeli nasze auto nie było fabrycznie wyposażane w lampy ksenonowe to unikajmy montowania tanich, chińskich zestawów, które można nabyć na portalach aukcyjnych w internecie. Jest to najszybsza droga ku temu, aby stracić dowód rejestracyjny.

Zobacz też: Tuning mechaniczny, czyli jak poprawić osiągi samochodu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia