BMW Alpina Roadster V8

610

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BMW Alpina Roadster V8

BMW Alpina Roadster V8

Rynek motoryzacyjny nie ogranicza się jedynie do produkcji seryjnych samochodów. Niektórzy producenci decydują się na sprzedaż unikatowych modeli w bardzo ograniczonych seriach. Z tego także dobrze znana jest firma Alpina, która na bazie samochodów BMW tworzy nowe, unikatowe modele. Jednym z nich jest nasz dzisiejszy bohater, czyli BMW Alpina Roadster V8. Auto wykonane na bazie równie trudno dostępnego modelu Z8 (wyprodukowany w ilości zaledwie 5703 sztuk) powstało w 2003 roku. Ta bardzo rzadka bawarka była prawie nie dostępna dla europejczyków – z całej wyprodukowanej puli 550 egzemplarzy – 450 trafiło na rynek amerykański. Co ciekawe miały one trafić do sprzedaży w regularnej sieci dealerskiej od razu po zakończeniu produkcji Z8. Limitowane wersje mają zawsze jedną charakterystyczną cechę – ich ceny zazwyczaj nie spadają, a często wręcz przeciwnie z wiekiem stają się bardziej wartościowe. W przypadku Roadstera V8 (jeśli wogóle trafimy egzemplarz na sprzedaż) trzeba odłożyć około miliona złotych za ten model.

BMW Alpina Roadster V8
fot: wikimedia

BMW Alpina Roadster V8 a słynna Z8

Z8 zadebiutowała w 1999 roku w Europie. Stylistyka tego auta miała nawiązywać do produkowanego pod koniec lat 50. legendarnego roadstera 507 (zaledwie 250 sztuk tego luksusu pojawiło się w sprzedaży). Zrobił na wszystkich tak ogromne wrażenie, że nawet sam Bond nie powstydził się nim pokonywać swoich perypetii w filmie „Świat to za mało”. Pod maską unikatowego roadstera znalazła się 5 litrowa jednostka generująca 400 KM i 500 Nm współpracująca wyłącznie z 6-biegową skrzynią manualną. Oczywiście, model mógł się pochwalić charakterystycznym dla marki tylnim napędem. Alpina została pozbawiona kilku „koników” i ta sama jednostka napędowa co w Z8 wyciskała 375KM, co w przypadku rozpędzania się do setki pozbawiło zmodyfikowanego roadstera 0,6 sekundy. Jednak w odróżnieniu od pierwotnej wersji została ona wyposażona w automat o 5 przełożeniach. Oprócz tego „rękę” Alpiny można było odczuć w środku pojazdu (zmiana tapicerki, dodatkowy wyświetlacz, system Switch tronic). Firma zmodyfikowała lekko zawieszenie, przez co stało się ono bardziej miękkie i komfortowe oraz zastosowała 20- calowe felgi. Produkcja Alpiny rozpoczęła się i zakończyła w 2003r. Było to jednoznaczne z zakończeniem produkcji Z8.

https://www.youtube.com/watch?v=0V0l0MfejGA

Przeczytaj też Tuning oświetlenia w samochodzie

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia