Wartburg 353 – enerdowski klasyk

2479

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wartburg 353 – Ambiwalencja

Wartburg 353 z dzisiejszego punktu widzenia nie jest uznawany za samochód ładny, jednak w drugiej połowie lat 60. wydawał się powiewem nowości. Przynajmniej z zewnątrz. Kiedy natomiast zajrzało się pod maskę, czar nieco pryskał. W drugiej połowie lat 60. silniki dwusuwowe były u kresu swojego dalszego rozwoju. Firmy motoryzacyjne spoza Bloku Wschodniego odchodziły od tego typu konstrukcji. Ostatecznie w 1968 roku SAAB, który trzymał się silników dwusuwowych, zrezygnował z ich stosowania na rzecz importowanych silników V4 Cologne od Forda i rzędowych czwórek od brytyjskiego Triumpha, a Auto Union z ostatniego modelu F102 stworzył Audi, które otrzymywały wyłącznie silniki czterosuwowe.

Wartburg 353
Komora silnika Wartburga 353 zapewniała dość dobry dostęp do jednostki napędowej. fot. domena publiczna

Niestety, Wartburg 353 otrzymał cały układ napędowy od swoich poprzedników. Oznaczało to co prawda brak problemów z „chorobami wieku dziecięcego”, jednak nie zapewniał nadzwyczaj dobrych osiągów, a nie aerodynamiczne pudło nadwozia nie pomagało w osiągnięciu zbyt dobrych wartości zużycia paliwa. Wartburg bez problemów mógł przekroczyć wartość 10 litrów na 100 km. Prędkość maksymalna wynosiła 130 km/h. Dwusuwowy, rzędowy silnik o trzech cylindrach był zasilany poprzez jednogardzielowy gaźnik. Moc była przekazywana na przednią oś poprzez jednotarczowe suche sprzęgło, czterostopniową skrzynię biegów z mechanizmem wolnego koła. Sterowanie biegami standardowo odbywało się poprzez dźwignię umieszczoną na kolumnie kierownicy, lecz praktycznie od samego początku była dostępna opcja lewarka zmiany biegów umieszczonego w podłodze, ponieważ takie rozwiązanie okazało się prostsze do zastosowania w wersji z kierownicą po prawej stronie. Wartburg 353 praktycznie od samego początku był bowiem towarem eksportowym i trafił na rynki z ruchem lewostronnym.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia