Typowe usterki klimatyzacji – co może się zepsuć?

1733

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Typowe usterki klimatyzacji

Typowe usterki klimatyzacji – gdzie szukać przyczyny i jak rozwiązać problem?

Upalne dni przed nami, warto zatem zadbać o kondycję klimatyzacji. Chłodny powiew we wnętrzu rozgrzanego samochodu to prawdziwa ulga dla kierowcy i pasażerów, ale w starszych samochodach (choć nie jest to regułą) często zamiast zimnego, z nawiewów wydobywa się ciepłe powietrze. Niektóre typowe usterki klimatyzacji wymagają ingerencji fachowca, inne można usunąć we własnym zakresie. Co może się zepsuć?

Typowe usterki klimatyzacji – sprężarka nie działa przy wyższych obrotach

Czasami zdarza się, że klimatyzacja przestaje działać, gdy silnik pracuje na średnich i wyższych obrotach. W takim przypadku, winny może okazać się elektrozawór, będący elementem sprężarki lub, co jest bardzo prawdopodobne, zasilająca go wtyczka. Bardzo często zdarza się, że piny śniedzieją lub dochodzi do utleniania przewodów. W takiej sytuacji, klimatyzacja nie będzie działać gdy silnik pracuje na wysokich obrotach. Z uszkodzoną wtyczką można poradzić sobie samemu. Jeżeli winny okaże się zawór, jego wymianę lepiej zostawić fachowcowi, o ile element ten występuje jako część zamienna.

Typowe usterki klimatyzacji – zmniejszona wydajność

Bardzo częstym problemem jest mała wydajność klimatyzacji. Tutaj przyczyn może być kilka. Wśród najczęstszych należy wymienić zbyt małą ilość czynnika chłodzącego w układzie, niewłaściwą proporcję czynnika względem oleju, zapchany filtr przeciwpyłkowy, wilgoć w układzie (co wynika z niesprawności osuszacza) lub zapowietrzony układ. Filtr przeciwpyłkowy można wymienić we własnym zakresie, zwykle znajduje się za schowkiem, po stronie pasażera. Pozostałymi usterkami powinien zająć się fachowiec.

Typowe usterki klimatyzacji – sprężarka nie działa

Typowe usterki klimatyzacji
Niektóre typowe usterki klimatyzacji można usunąć samodzielnie

W przypadku braku reakcji ze strony sprężarki, przyczyn należy doszukiwać się w bardzo niskim poziomie czynnika. Klimatyzacja jest zbudowana w sposób, który w dużej mierze zabezpiecza układ przed uszkodzeniem. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, sprężarka nie wystartuje. Winny może okazać się też uszkodzony sterownik. Gorszym scenariuszem (ale prawdopodobnym w takiej sytuacji) jest awaria sprzęgła elektromagnetycznego.

Typowe usterki klimatyzacji – hałasująca sprężarka

Bardzo często, po uruchomieniu klimy, układ wydaje dość głośne metaliczne dźwięki. Może to świadczyć o niesprawności sprężarki. Jeżeli doszło do zatarcia, jej dni są w zasadzie policzone. Hałas może też świadczyć o uszkodzeniu sprzęgła elektromagnetycznego, lub o nieprawidłowym zamocowaniu samej sprężarki.

Przeczytaj, jak prawidłowo dbać o klimatyzację.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia